Hirisi dağıtımında izdiham yaşandı

Asırlardır gelenek olan hirisi dağıtımı 11  Evvel Temmuz  Sanat ve Kültür Festivalinde gerçekleştirildi. Hirisi dağıtımında 4 büyük kazan pişirilerek halka dağıtıldı.
Hirisi dağıtımında izdiham yaşandı
Bu yıl  yapılan 11.  “temmuz kültür sanat/festivalinin” her Yıl rumi takvime göre  1  temmuz, miladi takvime göre 14 temmuzda yapılmasının bu coğrafyada anlamı vardır. Evvel, Arapça ‘da bir yada başlangıç anlamına gelir.Genellikle  bütün kültürlerde rastlanan doğanın  yeniden dirilmesi  ile ilgili olan inanç ve bayramların, bölgemize  özgü (Antakya,) bir versiyonudur Kaynağı Sümer tanrısı  dummuzi olan temmuz, giderek Anadolu’da attis ve adonis’e dönüşmüştür. Bütün bunlar bitkilerin ölen ve yeniden dirilen tanrısıdır. Bu tasarım doğanın son baharda ölüp ilkbaharda yeniden canlanışını simgeler.
Kültürümüz  festivaller yapıldıkça asırlar boyu devam eder.  Bu sene İlçemizde yapılan  7  günlük Festivalin en anlamlısı Alevilerin asırlardır kutladığı ve bayram saydığı Evvel Temmuz  bayramında  Hirisi dağıtımıydı. Çünkü örf ve adetlerimizin en kutsal geleneğiydi.  Geleneksel hale getirilen Festivalin özü  Hıdır Ziyaretinde  yapılan Evvel Temmuz bayramıdır.  14  Evvel Temmuz bayramı yapıldıkça geleneğimiz, kültürümüz örf ve adetlerimiz asırlar boyu sürecek. Evvel Temmuz  Hirisi dağıtımında emeği geçen  başta Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticilerine , Hirisi yapımında emeği geçen Naim Berrak, Sezer Terhan’e,  Semir Berrak,  Şemsettin Döner’e ve katkısı olan halkımıza  teşekkür ederim. Bir toplumun kültürleri de önemlidir. İnsanlar ne olursa olsun  kendi kültürlerini unutmamaları     lazım.  Festival günlerinde Samandağ sahilleri 8 gün boyunca  tam bir bayram havasına büründü. İnsanlar ekonomik sıkıntının verdiği stresi  festivalde eğlenerek üzerlerinden attılar.  Festivalde  havai fişekler, mahahayet (zılgıtlar),   hirisi dağıtımı , arapça şarkılar, skeç, halk oyunları,  şairler, aydınlatıcı paneller ,  yerel sanatçıların türküleri,  pinaki turnuvası, halkın gece geç saatlere kadar eğlenmesi,  halkımızı aydınlatan ve bilinçlendiren  paneller, satranç turnuvaları , şiirler, İlçemize kültür bakımından  çok yararlı olan etkinlikler yapıldı. Festivalin bir başka anlamı ise esnaflarımızın yüzünün gülmesiydi. Festivalde herkes kazandı. Bu sene festival diğer senelere göre daha derli toplu oldu. Organize güzeldi. İlk defa elektrik kesilmedi. Festivalde yerel sanatçılara yer verilmesi,  bazı panellerin değişik köy ve beldelerde yapılması  sevindiriciydi.  İlçemiz 4 ayrı inançla  kardeşçe, bir arada yaşamın ve hoşgörünün ana yeri olduğunu tüm dünyaya  gösterdi. Tek temennim  kültürlerimizi yansıtan  festivallerin yapılıp  gelecek nesillere ve  sonsuza kadar sürmesinde. Örf  adetlerimiz , gelenek ve göreneklerimizi festivaller yaparak sürdürmemizi  sağlayan  ve yaptıkları bilgilendirici panellerle  halkımızı aydınlatan Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneğini, Samandağ Kalkındırma Derneğini ve tüm katkı yapanları kutluyorum.