HOŞGÖRÜ KENTİ YEMEK ZENGİNİ HATAY

Farklı dine inananların bir arada barış içerisinde yaşadığı ''Hoşgörü kenti'' olarak da adlandırılan Hatay, zengin yemek çeşitliliğiyle adından söz ettiriyor.
HOŞGÖRÜ KENTİ YEMEK ZENGİNİ HATAY
  Arap ve Fransız mutfağının özelliklerini bünyesinde barındıran Hatay'da, geleneksel Ramazan yemeklerinin ilk sırasında, dövülmüş etin içerisine tuz ve karabiber katılarak yoğrulan ve fındık büyüklüğündeki köftelerin kızartılmasının ardından salça ve pirincin bulunduğu suya koyularak kaynatılan Aya köfteli çorba yer alıyor.
 
 
  
     Çorbanın yanı sıra sofrada humus, cevizli biber, zahter salatası ile kıyma, soğan ve çeşitli baharatların karışımıyla elde edilen Kaytaz böreği, kıyma, bulgur ve maydanozun karışımıyla elde edilen oruk ve biberli ekmek de Ramazan sofralarının vazgeçilmezleri arasında bulunuyor.
 

     Etin vazgeçilmez olduğu Hatay'da sini kebap da Ramazan'da yapılabilecek yemekler arasında.
     Yemeğin ardından Ramazan'da misafirlere kentin tescilli bir tatlısı olan Antakya künefesi ikram ediliyor. Kadayıfla tuzsuz peynirin tepsiye basılıp iki tarafının pişirilmesinin ardından şerbetinin dökülmesiyle elde edilen künefe, aynı zamanda kentin sembol tatlısı olarak biliniyor.