İNGİLİZ VE İSVİÇRELİ GAZETECİLER HATAY'I TANITACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünün konuğu olarak Hatay'a gelen İngiliz ve İsviçreli iki gazetecinin, kentin tanıtımına katkı sağlayacakları bildirildi.
İNGİLİZ VE İSVİÇRELİ GAZETECİLER HATAY'I TANITACAK
İngiltere'de yayınlanan Sunday Telegraph Gazetesi'nin seyahat yazarı Lindsey McWhinnie, Hatay Arkeoloji Müzesi'nde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay'a ilk kez geldiğini, tarihi yerleri ve yöresel yemeklerini ayrı ayrı haber yaparak İngiltere'den daha çok turistin gelmesini sağlayacağını söyledi.
     Günlük yayınlanan gazetenin haftada sadece pazar günleri tam sayfa, tarihi ve turistik bir kentin tanıtıldığına dikkati çeken McWhinnie, şöyle devam etti:
     ''Daha önceleri, İstanbul, Bursa, İzmir gibi illere giderek haberler yapmıştım. Ancak, Hatay'a ilk kez geliyorum. Burada 4 gün kalacağım. Burası Hristiyanlar için de önemli bir kent.
     Başta Arkeoloji Müzesi olmak üzere, St. Pierre Mağara Kilisesi, Habib-i Neccar Camisi, Katolik ve Ortodoks Kiliseleri, Samandağ'da Beşikli Mağaraları, Titus Tüneli, Hıdırbey köyü ve Türkiye'de Ermeni vatandaşların yaşadığı Vakıflı köyünü ziyaret edeceğim. Ayrıca, yöresel yemekleri de haber yapacağım.
     Bakanlık yetkilileri, Hatay Kültür ve Turizm Müdürlüğü bizlere her türlü olanağı sundu. Hedefimiz, İngiltere'deki vatandaşlara burayı tanıtarak görmelerini sağlamaktır.''
     Bu arada, İsviçre'de yayınlanan Trajectoire Dergisi Seyehat Yazarı Patrik Galan da, tarihi yerleri ve eski Antakya Evleri'ni görüntüleyerek gazetesinde yayınlanmasını sağlayacağını belirtti.