İSTANBUL'DA HATAY GÜNLERİ ETKİNLİKLERİ

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay'ın siluetinin birkaç yıl sonra değişeceğini belirterek, ''Buram buram kültür ve medeniyet kokan bir şehre geldiğimizi göreceksiniz'' dedi.
İSTANBUL'DA HATAY GÜNLERİ ETKİNLİKLERİ
  Hatay Valiliği ve Hatay Eğitim Kültür Tanıtım ve Dayanışma Derneğince (HATAYDER) düzenlenen ''İstanbul'da Hatay Günleri'' etkinlikleri, Feshane Uluslararası Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı.
     Açılış töreninde konuşan Eski Adalet Bakanı Ergin, Türkiye'nin Avrupa'da ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olduğunu belirterek, ''Dünyada ise 2010 yılının en hızlı büyüyen ülkesi durumundayız. Devlet bakiyesi olan Hatay ilinin kendi payına düşeni alması oldukça önemlidir. Bu gelişmeler yeterli olmamakla birlikte Hatay altyapı itibariyle çok önemli gelişmeler kaydetti'' diye konuştu.
 
 
     Ergin, Hatay'ın özellikle kara ve hava yolu konularındaki eksikliklerinin büyük oranda tamamlandığını belirterek, eksik kalan konularla ilgili ihalelerin yapıldığını ve çalışmaların başladığını ifade etti.
     Hatay'da aynı anda 3 baraj inşaatının devam ettiğini belirten Ergin, ''Sulanabilir tarım arazilerinin neredeyse yüzde 16'sı sulanırken, yeni tesislerle bu oran yüzde 70'lere çıkacak'' dedi.
     Kentin tarihine ve kültürüne sahip çıkılması, gelecek nesillere, bugünkünden daha güzel bırakılması için çalışmaların devam ettiğini anlatan Ergin, ''Şehrin koruma amaçlı imar çalışmaları ve restorasyonları başladı. Bir kaç yıl sonra şehrin silueti değişecek. Buram buram kültür ve medeniyet kokan bir şehre geldiğimizi göreceksiniz'' görüşünü ifade etti.
                  
   
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de Hatay'ın, medeniyetlerin birikimlerini birbirlerine devrederek oluşan bir şehir olduğunu ifade ederek, ''Hatay, tüm ilçe ve beldeleriyle muhteşem bir coğrafya, bereketli topraklar ve büyük medeniyetlerin birikimleriyle muhteşem bir şehirdir'' dedi.
     İnsanlık tarihinin izini aramak isteyenlerin, kentte hala ayakta olan ibretlik eserlere rastlayabileceğini kaydeden Lekesiz, ''Hatay'ın tarihi insanlığın ortak hikayesi ve mirasıdır. Coğrafyasındaki tüm yolların kesişmesi nedeniyle tüm inançların şekillendiği kültürlerin geçit resminin yapıldığı bir şehirdir. Sokaklarımızda ülkemizin tüm renklerinin rahatlıkla görülebilir. Binlerce yılın özetini, yani Hatay'ı, geleceğe aktarmanın çabası içindeyiz'' diye konuştu.
     Konuşmaların ardından Eski Adalet Bakanı Ergin, Hatay Valisi Lekesiz, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İskenderun Belediye Başkanı Erol Civelek, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hüsnü Salih Güder, Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak ve Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, etkinlik alanında açılan stantları gezerek, yöresel yemeklerden yedi.