Konservatuvara alınmadı kraliyet ailesinin sınavını kazandı.

Antakya Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi'nde eğitim gören ve piyanoda önemli yetenekler arasında gösterilen 17 yaşındaki otistik Buğra Çankır, İngiliz Kraliyet Ailesi'nin müzik sınavlarının son aşamasını başarıyla tamamladı -Sınavda tam not almasına rağmen otistik olmasından dolayı komisyon tarafından oğlunun konservatuvara alınmadığını ifade eden baba Çankır: -''11 yıldan bu yana müzikle ilgilenen oğlum, aldığı başarı sayesinde Avrupa ve ABD'de konservatuvarlara özel yetenek sınavlarına girmeden direkt kayıt yaptırabilecek''
Konservatuvara alınmadı kraliyet ailesinin sınavını kazandı.
 Baba Kemal Çankır, İsdemir Kültür Merkezi'nde piyano ve flüt dinletisi sunan oğlu Buğra'nın mini konserinin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, otistik olan oğlunun yaklaşık 11 yıldan bu yana müzikle ilgilendiğini söyledi.
     Buğra'nın gittiği bir terapi merkezinde psikologun kulağının çok iyi olduğunu söylemesi üzerine müzikle ilgilenmeye başladığını ifade eden baba Çankır, oğlunun yapılan müzik testlerini sıfır hatayla tamamladığını kaydetti.     
     -''Konservatuvara alınmadı''-      
     Buğra'nın yetenekli olmasına ve girdiği sınavlardan başarıyla çıkmasına rağmen Türkiye'deki konservatuvarlara alınmadığını ifade eden baba Çankır, şöyle konuştu:
     ''Şu an oğlum Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi'nde flüt eğitimi alıyor. Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sınavlarına 2005 yılında girdi. Sınavda tam not almasına rağmen otistik olmasından dolayı komisyon tarafından konservatuvara alınmadı. Bu duruma çok üzüldük ve bir arayış içerisine girdik. Yılmadık ve yeteneği olan Buğra'nın iyi bir noktaya gelebilmesi için çalıştık. Bu kapsamda oğlumu İngiliz Kraliyet Ailesi'nin müzik sınavlarına hazırlamaya başladık. Buğra sınavın son aşaması olan 'Grade 8'i başarıyla tamamladı. 11 yıldan bu yana müzikle ilgilenen oğlum, aldığı başarı sayesinde Avrupa ve ABD'de konservatuvarlara özel yetenek sınavlarına girmeden direkt kayıt yaptırabilecek.''
     Buğra'nın daha önce 2 kez İngiltere'de konser verdiğini belirten Çankır, Türkiye'de birçok yerden oğlunun konser vermesi için davet aldıklarını kaydetti.
     Baba Çankır, oğlunun, şu an lisedeki flüt eğitiminin yanı sıra evde de özel öğretmen eşliğinde eğitimlerini sürdürdüğünü söyledi.
     Anne Necla Çankır ise oğlunun eğitimlerine devam etmesini istediklerini belirterek,''Buğra'yı her zaman destekleyeceğiz. Eğitimine ara verirse çok üzüleceğim. Buğra'nın eğitimi için yıllardır elimizden geleni yaptık. Otistik olmasından dolayı Türkiye'deki, konservatuvarlara kabul edilemiyor. Bu konuda yasal düzenleneler istiyoruz. Oğlumun yeteneğini Avrupa kabul ederken Türkiye'de ise gereken ilgi ne yazık ki gösterilmiyor'' diye konuştu.
     Öğretmeni Victoria Perepelitsa ise Buğra'nın müzik konusunda engelinin bulunmadığını, flüt ve piyanoda gösterdiği gelişimin bunun en güzel kanıtı olduğunu belirtti.