Künefe izdihamı...

Hatay'ın ana vatana katılmasının 71'inci yıldönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen 26'ıncı Antakya Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Hatay'ın patentli tatlısı künefeden 71 metre uzunluğunda yapılarak dağıtıldı.

Künefe izdihamı...

Festival etkinlikleri kapsamında en çok ilgiyi 71 metrelik künefe gördü. Künefeyi imal eden Cavit Mehmet Hüyük, Atatürk Caddesi'nde trafiğe kapatılan yolda gerçekleştirilen etkinlikte, 6 bin kişilik künefe için 650 kilogram kadayıf, 335 kilogram özel tuzsuz peynir, 350 kilogram toz şeker, 90 kilogram tereyağı kullanıldığını, 3 usta, 8 yardımcının 71 metrelik künefeyi 8 saatte hazırladığını söyledi. Hüyük, 6 yıldır festival kapsamında künefeyi kendisinin yaptığını belirterek, "2004 yılında 40, 2005'te 42, 2006 yılında 44, ve geçen yıl 50 metre künefe yapmıştık. Bu yıl rekor kırarak 71 metre uzunluğunda künefe yapmayı başardık" dedi.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, künefenin ilk sıcak şerbetini dökerek hem tadına baktı hem de vatandaşlara dağıttı.

Başkan Savaş, 71 metre uzunluğunda künefe imal eden Cavit Mehmet Hüyük'e teşekkür plaketi verdi.

Künefe dağıtımında izdiham yaşanırken, polisler ve özel güvenlik mensuplarıyla vatandaşların zaman zaman künefe için tartıştığı dikkati çekti.

Künefe almak isteyen vatandaşlar aşırı izdihamında bir güvenlik görevlisinin kolu kırıldı.

Güvenlik görevlisi olay yerine çağrılan 112 ambulansla hastaneye kaldırıldı.
Künefe izdihamı... haberi 23 Temmuz 2010 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Kültür Sanat kategorisine Hatay tarafından  30385 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle