LEKESİZ KÜLTÜREL DEĞERLER HAYAT KAYNAĞIMIZDIR

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz,'' Kültürel değerler bizim hayat kaynağımızdır''' dedi.
LEKESİZ KÜLTÜREL DEĞERLER HAYAT KAYNAĞIMIZDIR
 Lekesiz, merkeze bağlı Gümüşgöze Beldesi'nde ipek üretimi ve el dokumacılığı yapan Büyükaşık ailesine ait Yılmaz İpekçilik Tesisleri'nde incelemelerde bulundu.
     Evini atölyeye çevirerek dededen kalma mesleğini üç oğlu ile birlikte devam ettiren Hasan Büyükaşık'tan ipekçilikle ilgili bilgi alan Lekesiz,şunları kaydetti:
 
 
     ''Kültürümüzün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının yanı sıra ilimizin ve ülkemizin uluslar arası alanda tanıtımını sağlamaya yönelik böylesine önemli bir mesleğin çok daha modern tesislerde yapılması gerekiyor. Kültürel değerler bizim hayat kaynağımızdır. Emeğinizle, sanatınızla bu güzel ilimize güzellik katıyorsunuz. Kültürümüzün, gelecek kuşaklara aktarılması için gösterdiğiniz çabalardan dolayı teşekkür ederim''
     Hasan Büyükaşık'ın oğlu Yılmaz Büyükaşık da, mesleğe ilk adımı babasının yanında attığını belirterek, ipeğin kendileri için bir yaşam tarzı haline geldiğini, erkek kardeşleriyle birlikte babasının yanında uzun yıllar çalışarak ilkel dokuma tezgahlarında saf ipekten kravat, şal, peştamal, yatak örtüsü, gömleklik ve elbiselik kumaşlar ürettiklerini sözlerine ekledi.

     Tesislerde, ayrıca İŞKUR İl Müdürlüğü gözetiminde devam eden ''Ekmeğini İpekten Çıkar Projesi'' kapsamında 15 kursiyer ipek üretimi ve dokumacılığı eğitimi alıyor.
     24 Şubat tarihinde başlayan ve 15 Temmuz'a kadar sürecek olan kurs kapsamında kursiyerler 4'ü el dokuma tezgahı olmak üzere 17 tezgahta eğitim veriliyor.
     İncelemelere, Gümüşgöze Belediye Başkanı Şahabettin Güler, İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun Çelenk katıldı.