O'na gönül sevgi borcumuz var

Türkiye Yazarlar Sendikası Hatay temsilciliğince düzenlenen “Ali Yüce'yi Anma” etkinliği dün gerçekleştirildi.
O'na gönül sevgi borcumuz var
ATSO salonunda gerçekleşen etkinliği Ali Yüce'nin yaşıtları, arkadaşları ile sevenleri ve şairler, edebiyatçılar, yazarlar katıldı.
Ağır rahatsızlığı nedeniyle etkinliğe katılamayan Ali Yüce için söylenen sözler, yapılan konuşmaların ana teması; “Ali Yüce ilimizin yetiştirdiği nadide bir ozan, şair, edebiyatçı olup O'na hepimizin gönül, sevgi borcu var” şeklinde oldu.
Gazeteci Sinan Seyfittinoğlu'nun moderatörlüğündeki etkinlikte konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü vekili Ali Türetken, ünlü ozanın ülkeye çok iyi insanlar yetiştirdiğini söylerken, TYS il temsilcisi Mehmet Karasu da, Antakya sokaklarını en iyi bilen anlatan Ozan Ali Yüce'nin kendisinin anılmasıyla ilgili etkinliğe bile “Ben bu kente ne yaptım ki?” diyecek kadar mütevazi alçak gönüllü bir kişi olduğunu söylerken, “Ali Yüce”yi anma” etkinlikleri kaposamında bugün doğduğu Hisarcık köyüne gidilerek evinde ziyaret edileceğini, yarın da saat 11.00'de adını taşıyan sokakta şiirler okunmak suretiyle anılacağını bildirdi.
Mehmet Karasu konuşmasında kısa süre önce gerçekleştirdiği Almanya ziyaretinde Antakya Belediye meclisinin 6 üyesi ile birlikte olma fırsatı bulduğunu, konuyu üyelerin dikkatine sunduğunda kenet döndükten sonrada önerge vererek Ali Yüce adının ölümsüzleştirileceğini bilgisi aldığını hatırlatarak “Antakya'ya döndüğümde de belediye başkanını özel kalem müdürü beni belediyeye davetle konudan haberdar etti, çok duygulandım, belediye başkanımıza ve meclisin 6 üyesi Aytaç Kınay, Serdar Güven, Ali Alkan, İsmail Karaoğlu, Mehmet Güzelmansur ile Hikmet Bilgin'e verdikleri çabadan ötürü huzurunuzda teşekkür ediyorum” dedi.
Toplantıya katılan TYS Genel sekreteri Müslim Çelik de, 40 yıl önce okul çağlarında Antakya'ya gelip müzeyi gezdiğini, o yıllarda Antakya da Süleyman Okay ile Ali Yüce isminde iki şair tanıdığını hatırlatarak Ali Yüce'nin şiire edebiyata yıllarca emek hizmet veren ünlü bir yazar olduğundan söz etti.
Toplantı dan sonra çeşitli konuşmacıların Ali Yüce ile ilgili anlatımları yanı sıra fotoğraf sanatçısı Dr. İsmail Güzelmansur'un slayt sunumu ile devam etti.
ALİ YÜCE KİMDİR?
1928 Yayladağ-Hisarcık köyü doğumlu, Düziçi öğretmen lisesi mezunu. Önce köy öğretmenliği daha sonra Antakya Lisesi ve Antakya Ticaret Lisesinde uzun yıllar İngilizce öğretmenliği yaptı. Hayatını Antakya'nın başta sokakları olmak üzere tarihçesinin tanıtımına adadı, şiirler yazdı. Halen doğum yeri Hisarcık köylündeki evinde yaşamını sürdürüyor.