OSMAN HAMDİ BEY'İN ÖLÜMÜNÜN 100. YILI

OSMAN HAMDİ BEY'İN ÖLÜMÜNÜN 100. YILI -ARKEOLOG, MÜZECİ VE RESSAM OSMAN HAMDİ BEY'İN ESERLERİNİN YER ALDIĞI SERGİ AÇILDI
OSMAN HAMDİ BEY'İN ÖLÜMÜNÜN 100. YILI
Hatay'da, arkeolog, müzeci ve ressam Osman Hamdi Bey'in ölümün 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, onun eserlerinden oluşan sergi açıldı.
     İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ali Türetken, Kültür Merkezi'nde düzenlenen serginin açılışında yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu'nun (UNESCO), 2010 yılını ''Osman Hamdi Bey yılı'' ilan ettiğini söyledi.
     Türetken, Osman Hamdi Bey'in Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin kurucusu olduğunu, yaptığı birçok çalışmayla uluslararası üne kavuştuğunu kaydetti.
     ''Kaplumbağa Terbiyecisi'', ''Arzuhalci'', ''Silah Tüccarı'', ''Leylak Toplayan Kız'' gibi çok sayıda tablonun Osman Hamdi Bey'in en ünlü yapıtları arasında bulunduğunu vurgulayan Türetken, onun çalışmalarını kentte sergilemekten büyük mutluluk duyduklarını belirtti.
     Konuşmaların ardından Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Milli Eğitim Müdürü Şenol Genç, Çevre ve Orman İl Müdürü İbrahim Yüzer ve kurum müdürleri serginin açılışını yaptı.
     Osman Hamdi Bey'e ait 23 çalışmanın yer aldığı serginin iki gün açık tutulacağı bildirildi.