ŞENKÖY KÜLTÜR-SANAT VE ABA GÜREŞİ FESTİVALİ

10. Şenköy Kültür-Sanat ve Aba Güreşi Festivali kapsamında gerçekleştirilecek olan ''Aba Güreşi'' etkinliklerine Türkiye'nin ünlü sporcularının katılacağını bildirildi.
ŞENKÖY KÜLTÜR-SANAT VE ABA GÜREŞİ FESTİVALİ
Şenköy beldesinde yapılacak etkinliğin ''Güreş Ağası'' Ali Aba, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hatay'ın aba güreşinde pilot bölge olduğunu, 10. Şenköy Kültür, Sanat, Turizm ve Aba Güreşi Festivali kapsamında yapılacak güreşlerde dereceye çeşitli ödüller dağıtacaklarını kaydetti.
     Şenköy beldesinin aba güreşinde önemli bir yeri bulunduğunu ifade eden Ali Aba, ''Beldede herkes aba güreşi yapar. Güreşlere Türkiye'nin en ünlü sporcularını davet ettik. Geleneksel tarihi aba güreşini dünyaya tanıtacağız. Geleneksel Spor Dalları Federasyonu'na bağlı olarak şimdiye kadar gösteri şeklinde yapılan güreşlerde milli takımın oluşmasına katkı vereceğiz. Yetenekli sporculardan milli takım oluşturarak öncelikle Türk Cumhuriyetleri ve komşu ülkelerle ikili müsabakalar gerçekleştireceğiz.''
     Aba, Belediye Başkanı Mustafa Sayın'ın 17-18 Eylül tarihlerinde yapılacak festivalle ilgili büyük çaba gösterdiğini, ilk gün aba güreşinin yanı sıra halk oyunları ekibinin gösteri sunacağını, yöresel sanatçılar Kazım Çiriş ve ekibinin hazırladığı ''Şanlıurfa Sıra Gecesi'', havai fişek gösterileri ve Türk halk müziği sanatçısı İzzet Yıldızhan'ın konser vereceğini, ikinci günde ise güreş finallerinin gerçekleşeceğini, Antakya Belediyesi mehteran takımının gösteri yapacağını sözlerine ekledi.