ST. PİERRE KİLİSESİ DE RESTORASYON ÇALIŞMALARI

Hristiyanlar için hac yeri olarak kabul edilen ve ilk mağara kilise olma özelliği taşıyan St. Pierre Kilisesi'ndeki restorasyon çalışmalarıyla kilisenin üstündeki kayalar sabitlenecek.
ST. PİERRE KİLİSESİ DE RESTORASYON ÇALIŞMALARI
Antakya Arkeoloji Müzesi Müdürü Özcan Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İl Özel İdaresi'nin girişimleriyle St. Pierre Kilisesi'nde restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları başlatıldığını hatırlattı.St. Pierre Kilisesi'nin tarihte birçok kez restore edildiğine işaret eden Şimşek, şu bilgileri verdi:"MS 39-41 yılları arasında Aziz Petrus, kiliseye gelerek Hristiyanlığı yaymıştır. Kilise, 11. yüzyılda Bizanslar tarafından restore edildi. 1860'lı yıllarda İtalyan Kapuçin rahipleri tarafından tekrar restore edilen kilise,
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İl Özel İdaresinin başlattığı çalışmayla yeniden restore ediliyor. Kilisenin yıpranan yerlerinin yenilenmesi, tehdit oluşturan kaya parçalarının yerinden sökülerek daha güvenli bir hale gelmesi sağlanacak."Dünyanın ilk katedrali olarak da kabul edilen kilisenin Hristiyanlar için çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Şimşek, 4. Paul tarafından hac yeri olarak kabul edilen mağarada, her yıl 29 Haziran'da Katolik Kilisesi tarafından ayin düzenlendiğini ve bu ayine Vatikan'dan temsilcilerin de katıldığını kaydetti.Kentin turizmi açısından çok önemli bir öneme sahip olan kilisenin restorasyonuyla ününün daha da artacağını belirten Şimşek, çalışma kapsamında üzerinde yer alan kayaların yanı sıra kilise içeresindeki mozaiklerin de ortaya çıkarılacağını bildirdi.
Anadolu Ajansı