Tarihi kalıntılar üzerine inşa edilecek otel kente önemli bir zenginlik kazandıracak

Hatay'da otel inşaatının sondaj çalışması sırasında ortaya çıkan Türkiye'nin en büyük mozaiği ile hamam kompleksine zarar vermemek için inşaat çalışmaları insan gücüyle yürütülüyor -Antakya Belediye Başkanı Savaş: ''Alt tarafta yer alacak müze ve üzerindeki otelle kent önemli bir zenginlik daha kazanacak -İş adamı Asfuroğlu: ''Müzenin üzerine inşa edeceğimiz üç katlı ve 200 odalı otelimizle, altta bulunan tarihi kalıntılara asla zarar vermeyeceğiz'
Tarihi kalıntılar üzerine inşa edilecek otel kente önemli bir zenginlik kazandıracak
Hatay'da, otel yapılacak alanda sondaj çalışması sırasında bulunan 850 metre karelik Türkiye'nin en büyük mozaiği ile hamam kompleksi, cam atölyesi ve Helenistlik döneme ait sur duvarlarına zarar vermemek için inşaat çalışmalarının insan gücüyle yürütüldüğü bildirildi.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Başkan Yardımcısı Faik Selçuk Kızılkaya ve Müze Müdürü Nalan Yastı, Hatay-Reyhanlı yolunda bulunan Haraparası Mahallesi'nde iş adamı Necmi Asfuroğlu'nun yaptırdığı otel inşaatının sondaj çalışması sırasında ortaya çıkan eserlerle ilgili incelemede bulundu.
     Savaş, sondaj çalışması sırasında gün yüzüne çıkarılan tarihi kalıntılara zarar vermeden, özel bir korumayla otelin inşa edileceğini söyledi.

     İnşaat çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Savaş, kentin ikinci bir müze kazanmasının yanı sıra burada inşa edilecek otelin birçok kişiye de istihdam alanı oluşturacağını kaydetti.
     Alt tarafta yer alacak müze ve üzerindeki otelle kentin önemli bir zenginlik daha kazanacağını vurgulayan Savaş, ''Toprak altındaki zenginliklerin gün yüzüne çıkarılması ve müze haline getirilmesi, kentin turizmine katkısı açısından çok önemli. Hatay ikinci bir müze kazanacak'' diye konuştu.
     Savaş, Hatay'da yeni oteller yapılmasıyla ilgili girişimlerin bulunduğunu, bunlara da pozitif gözle baktıklarını kaydetti.
     Müze Müdürü Nalan Yastı da, sondaj çalışması sırasında bulunan tarihi kalıntılar üzerine arazide 1 Temmuz 2010 tarihinde kurtarma kazısı başlattıklarını ve bunun aralık ayı itibariyle sona erdiğini söyledi.
     Kazı alanından çıkan kalıntılarla ilgili gerekli belge ve bilgileri Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na gönderdiklerini hatırlatan Yastı, kuruldan, burada ortaya çıkan kültür varlıklarının korunarak sergilenmesi ve üzerine otel yapılabileceğiyle ilgili bir karar çıktığını kaydetti.
    
     -İnşaat, müze görevlilerinin denetiminde sürüyor-
    
     Müze görevlilerinin denetiminde alanda otel inşaatı çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Yastı, bulunan tarihi kalıntılara hiçbir şekilde zarar verilmediğini belirtti.
     Kazı alanında geometrik motiflerde 850 metre karelik mozaikli bir yapı bulduklarını da anlatan Yastı, bunun tek bir yapıya ait ve kesintisiz olması nedeniyle Türkiye'nin en büyük mozaiği olduğunu, dünyada da henüz bu büyüklükte bir mozaiğin gün yüzüne çıkarılmadığını tahmin ettiğini söyledi.

     Alanda 3 bin metre karelik mermer taban döşemesinin de gün yüzüne çıkarıldığını belirten Yastı, otel inşaatı sırasında da eserlere zarar verilmemesi adına büyük özen gösterildiğini kaydetti.
     İş adamı Necmi Asfuroğlu ise tarihi kalıntılara zarar vermemek için adeta iğneyle kuyu kazdıklarını, işçilerin titizlikle çalıştığını söyledi.
     Yaklaşık 17 bin metre kare büyüklükte kamuya açık müze inşa edeceklerini ve bunun üzerinde ise üç katlı 200 odalı otelin yer alacağını vurgulayan Asfuroğlu, şöyle devam etti:
     ''Müzenin üzerine inşa edeceğimiz üç katlı ve 200 odalı otelimizle, altta bulunan tarihi kalıntılara asla zarar vermeyeceğiz. Eserlere zarar vermemek için hiçbir şekilde inşaat aracı kullanmıyoruz. Tamamen insan gücüyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hedefimiz 2013 yılının nisan ayında hem müzemizi hem de otelimizi bitirerek açabilmek. Ancak eserlerin bir parçasına bile zarar gelmemesi için titizlikle çalışıyoruz. Bu nedenle açılış tarihinde bir takım uzamalar olabilir.''
     Otel inşaatında yaklaşık 90 kişinin çalıştığını ve şu an müzenin üzerine inşa edecekleri otelin ayakları için kuyu açma çalışmalarının devam ettiğini belirten Asfuroğlu, binanın ortalama 60 milyon dolara mal olacağını, bu rakamın üzerine de çıkılabileceğini kaydetti.
     Daha sonra Savaş, Yastı ve Asfuroğlu, kazı çalışması tamamlanan alanda incelemelerde bulundu.