TARİHİ KÜLLİYE TURİZME KAZANDIRILACAK

MİMAR SİNAN'IN YAPTIĞI, ÇOK SAYIDA DÜKKANIN YANI SIRA BÜNYESİNDE HAMAM, CAMİ VE SÜBYAN MEKTEBİ BULUNAN HATAY'IN DÖRTYOL İLÇESİNDEKİ KÜLLİYE, RESTORASYON SONRASINDA BUTİK OTEL OLARAK HİZMET VERECEK.
TARİHİ KÜLLİYE TURİZME KAZANDIRILACAK
Osmanlı İmparatorluğu sadrazamlarından Sokullu Mehmet Paşa'nın emri üzerine Mimar Sinan'a yaptırılan Hatay'ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas beldesindeki tarihi külliyenin restore ettirilerek butik otel olarak turizme kazandırılacağı bildirildi.
     Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1574 yılında tamamlanan ve 1. Dünya Savaşına kadar kullanılan, ancak sonrasında önemini yitiren ''Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi''nin denize konumu ve tarihi Payas Kalesi'nin hemen yanında yer alması dolayısıyla son derece önemli bir yapı olduğunu kaydetti.
     Altan, Vakıflar Genel Müdürlüğünden bünyesinde 48 dükkanın yanı sıra hamam, han, cami ve sübyan mektebi ile üst düzey yöneticilerin ağırlandığı mekanların yer aldığı külliyeyi 49 yıllığına kiraladıklarını belirterek, hazırladıkları projenin Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca onaylandığını söyledi.
     Restorasyon sonrasında külliyenin butik otel olarak hizmet vereceğini ifade eden Altan, ''Yıllardır yerli ve yabancı turistler tarafından merak edilerek ziyaret edilen külliyeden tam anlamıyla yararlanılamadı. İşlet devret modeli kapsamında burayı yeniden ayağa kaldıracağız. Külliyeyi ihtişamlı günlerine yeniden kavuşturarak turizme katkısını artıracağız'' dedi.
     Külliye ile ilgili ihalenin 11 Şubatta yapılacağını hatırlatan Altan, 18 ay gibi kısa bir sürede çalışmaları tamamlamayı hedeflediklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:
     ''Proje kapsamında külliye içerisinde bulunan ve eskiden devlet büyüklerinin ağırlandığı 20 odanın yer aldığı bölümde otel hizmeti verecek ve 40 yataklı hale dönüştüreceğiz. Dükkanları da aslına uygun olarak düzenleyerek, vatandaşlarımızın geleneksel ürünlerinin yanı sıra el işi çalışmalarını satmasına fırsat yaratacağız.''
    
     -''TURİSTLER TARİHLE İÇ İÇE ZAMAN GEÇİRECEK''-
    
     Yerli ve yabancı turistlerin külliyeyi ziyaretin hemen ardından ayrılmaları dolayısıyla yöreye ekonomik katkı sağlanamadığına dikkati çeken Altan, butik otel sayesinde konaklama imkanı sunarak bu duruma son vereceklerini belirtti.
     Turistlerin tarihle iç içe güzel bir zaman geçirebilecekleri külliyeyi cazibe merkezi haline getireceklerini anlatan Altan, şenlikler de dahil çeşitli etkinlikler gerçekleştirmeyi planladıklarını ayrıca düğün organizasyonlarına da ev sahipliği yapmayı hedeflediklerini söyledi.
     Bu arada, Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, külliyenin 1968 yılından itibaren çeşitli dönemlerde onarımının yapıldığı, ancak büyük çapta restorasyonunun gerçekleştirilmediğini kaydettiler.