TARİHİ SOKULLU MEHMET PAŞA KÜLLİYESİNE RESTORASYON

TARİHİ SOKULLU MEHMET PAŞA KÜLLİYESİNDE RESTORASYON BAŞLADI -HATAY VALİSİ LEKESİZ: '' AMACIMIZ TARİHİ PAYAS KALESİ VE CİN KULESİ'NİN DE RESTORASYONUNU YAPTIRARAK BÖLGEYİ BİR TURİZM CENNETİNE DÖNÜŞTÜRMEK''
TARİHİ SOKULLU MEHMET PAŞA KÜLLİYESİNE RESTORASYON
 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Dörtyol ilçesine bağlı Payas beldesindeki Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi'ni ziyaret ederek, ihaleyi kazanan firma yetkililerden bilgi aldı.
     Lekesiz, Mimar Sinan tarafından yapılan külliyenin Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 49 yıllığına Payas Belediyesi'ne kiraya verildiğini söyledi.
     Bünyesinde 48 dükkan, hamam, han, cami ve sübyan mektebi ile üst düzey yöneticilerin ağırlandığı mekanların bulunduğu külliyenin restorasyonunun tamamlanarak turizme kazandırılacağını ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:
 

     ''Bu tarihi ata yadigarı eserleri yeniden kazanmanın mutluluğunu yaşıyorum. Geçtiğimiz yıl fizibilite çalışması yapılarak hazırlıklarına başlanan projede ilk kazma vuruldu. İnanıyorum ki, verilen süre içerisinde bu tarihi yapıyı nakış nakış dokuyarak, aynı özellikte gelecek nesillere aktarmak için yüklenici firmamız gayret sarf edecektir.''
     Lekesiz, külliyenin restorasyon çalışmalarının bir yıl içinde tamamlanacağını belirterek, şunları kaydetti:
     ''Amacımız, tarihi Payas Kalesi ve Cin Kulesi'nin de restorasyonunu yaptırarak bölgeyi bir turizm cennetine dönüştürmek. Bununla ilgili olarak da Türkiye'nin önde gelen deneyimli hocaları ile görüşmelerimiz sürüyor. Buraların tarihi dokusunu bozmadan turizme kazandırmak istiyoruz. İnanıyorum ki, restorasyon çalışmalarının bitmesinin ardından, bu yapılar en iyi şekilde hizmet amaçlı kullanılacaktır. Bölgeyi görmek için yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda turistimiz buraya gelerek bu yapıları görecektir.''
    
     -İŞLET DEVRET MODELİ-
    
     Dörtyol Kaymakamı H. Hasan Özyiğit de Payas kalesi ve Cin Kulesi ile ilgili projelerin, önümüzdeki günlerde Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı'na (ÇEKÜL) konuyla ilgili fikir alış verişi için gönderileceğini Vakıf Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile irtibata geçildiğini belirtti.
 

     Payas Belediye Başkanı Bekir Altan da ilk restorasyon çalışmasından sonra bir komisyon oluşturarak buradaki çalışmaların ne yönde olabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, ''Zaten şimdiden yoğun bir talep var. Külliyenin butik otel olarak hizmet vermesi için talepler geliyor. Yıllardır yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen külliyeden tam anlamıyla yararlanılamadı. İşlet-devret modeli kapsamında, burayı yeniden ayağa kaldıracağız ihalemiz bitti ve ilk kazma vuruldu. Zamanında işin teslimi için denetimlerimiz sürüyor'' dedi.
     Altan, restorasyonun ardından, külliye içinde hediyelik el işi ve yöresel ürünlerin satılacağını belirtti.
     İhaleyi kazanan Tuba İnşaat yetkilisi Muzaffer Erim de yer teslimin yapıldığı günden itibaren 365 gün içerisinde külliyenin restorasyonunu tamamlayacaklarını söyledi.