Tekebaşı Beldesinde müthiş gece

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneğinin organize ettiği  geleneksel  11. Evvel Temmuz  festivali Tekebaşı beldesinde  konuk sanatçı Faten Kerem  konseriyle sona erdi. 
Tekebaşı Beldesinde müthiş gece
Konserde müthiş bir kalabalık coşkusuyla   Festival alanı Bayram döndü.  Halk  gecenin geç saatlerine  kadar eğelenerek unutamayacakları bir gece yaşadılar.
Gecede Coşkun sağlamtaş ile Bünyamin Reyhan rüzgar türbinlerine karşı kendi besteledikleri  şiirler okudular.  Ardından Sinan Gümüş ve Öğrencileri sahne alarak güzel şarkılarla festivale neşe kattılar.
Gecede Tekebaşı halkı adına bir konuşma yaparak şunları söyledi: "Temmuz’un sıcaklığıyla hepinizi selamlıyorum. Bildiğiniz  gibi geçen senede Evvel Festivali kapsamında bir etkinlik ve panel yapmıştık. Amacımız,kendi kültürümüzü, değerlerimizi dilimizi inançlarımızı  korumak ve ileriye götürmektir. Yaşadığımız bu küresel dünyada artık sınırlar aşılmış internet dünyası ve ekonomi; dünyayı bir köy haline getirmiştir. Bizler,muhalif aydın,demokrat insanlar olarak her türlü baskıya ,ayrımcılığa karşı halkımızın yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz.
Bildiğiniz gibi beldemizin ve Samandağ’ımızın en büyük sorunu Rüzgar Elektrik Santrallerinin, verimli sulak topraklarımızda kurulmaya çalışılmasıdır. Bir hukuksuzluk örneği gösterilerek, her insanımızın ekecek toprağı olmadığı halde.toprağı olanın ise en fazla iki,üç dönümdür. Zaten dar olan bu topraklarımızda enerji tekelleri köyümüzü zapt etmeye çalışılmaktadır. Ama biz biliyoruz ki  sizler Tekebaşı Meydan,Samandağ halkı olarak buna izin vermeyecektir. Ne diyorsunuz? Topraklarımızı yaşam alanlarımızı  peşkeş çektirecek miyiz?  Doğamızı katletmelerine  izin verecek miyiz? Tabi ki  uluslar arası enerji tekellerinin topraklarımızı sahilimizi  yağmalamasına yaşan alanımızı  yok etmesine  hep birlikte izin ermeyeceğiz. Tekebaşı  halkı olarak müthiş bir direniş örneği gösterdiniz.Bu konuda sizi kutluyor güç birlikteliğinizin  devamını diliyorum. Belediye başkanından isteğimiz  bu şirketler geldiği zaman. makinelerini ve geçtiği yolları mühürlemesidir, halktan yana tavır almasıdır. Seçtiğimiz milletvekillerini  şirketler bir daha gelirlerse Tekebaşında dozerlerin önünde bekliyoruz, hukuku ve insanı savunmalarını istiyoruz. Atanmış yöneticilerden isteğimiz.yetkilerini hukuktan,halktan yana kullanmalarıdır.  Önce İNSAN düşüncesiyle hareket etmelerini bekliyoruz.Enerji tekelleri bile olsa kanunsuzca yapılan bütün girişimlerin, durduracaklarının beklentisi  içerisindeyiz.  Hiçbir güç hukukun üstünde değildir. Yetkililer, bizi göç ettirecek  projeler yerine insanımızı  Arabistan çöllerinden kurtaracak , turizmi tarımı geliştirecek projelerle  bize yaklaşsın istiyoruz.  Halkımızın  sesine kulak verilmesini istiyoruz.Halkın  gücü karşısında hiçbir güç dayanamaz.Toprağıma .dinime,dilime dokunma  diyoruz”