TESADÜFEN BULUNAN ''ŞİFALI SU'' YATIRIMI ARTIRDI

HATAY'DA İNŞAAT SIRASINDA BULUNAN KAPLICA SUYU SAYESİNDE 40 MİLYON AVRO YATIRIMLA HİZMETE AÇILAN OTELİN ARDINDAN, İKİ OTELLİN YANI SIRA OSMANLI MİMARİ TARZINDA 70 EVİN DAHA YAPILACAĞI BİLDİRİLDİ -TERMAL OTEL ORTAKLARINDAN GÜNGÖR: ''YAKLAŞIK YÜZDE 70 DOLULUK ORANIYLA HİZMET VEREN OTELİMİZİN ARDINDAN AÇACAĞIMIZ YENİ TESİSLERLE KENT TURİZMİNE İVME KAZANDIRACAĞIZ''
TESADÜFEN BULUNAN ''ŞİFALI SU'' YATIRIMI ARTIRDI
Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra son yıllarda termal su kaynaklarıyla da alternatif turizm imkanı sunan Hatay'da, bu kapsamdaki yatırımların hız kazandığı bildirildi.
     Antakya'da faaliyet gösteren ve 2009 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Ottoman Palace Oteli ortaklarından Ali Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otel inşaatı sırasında tesadüf sonucu bulunan şifalı suyun yörede turizm açısından alternatif yarattığını söyledi.
     Kongre merkezi olarak inşa ettikleri otelin, şifalı suyun bulunmasının ardından yaptırdıkları analizler sonucunda 43 derece sıcaklığı ve içindeki minerallerle 20 hastalığa iyi geldiğiyle ilgili raporla termal özellik de kazandığını ifade eden Güngör, bu sayede yurtiçinin yanı sıra Suriye, Suudi Arabistan, Gürcistan başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinden gelen misafirleri, farklı dine inananların bir arada huzur barış, hoşgörü ve kardeşlik içinde yaşarığı Hatay'da ağırlamaya başladıklarını kaydetti.
     Yaklaşık 40 milyon Avro yatırımla kentin ilk beş yıldızlı oteli olma özelliğini taşıyan tesislerinin kent turizmine farklı bir boyut kazandırdığını vurgulayan Güngör, şöyle devam etti:
     ''730 yatak kapasitesinin bulunduğu otelimizde 1200 kişilik kongre merkezi ile 11 adet yaklaşık 700 kişi kapasiteli toplantı salonları yer alıyor. Şifalı suyunun yanı sıra çok sayıda şirket kentimizde önemli toplantılarını gerçekleştirerek, hem termaldan faydalanıyor hem de tarihi ve doğal güzelliklere sahip kentimizi görme şansını buluyor. Bizim için mucize olan su sayesinde kent turizmine katkı sağlıyoruz.''
    
     -4,5 MİLYON TL'YE ILIK HAVUZ PROJESİ-
    
     Otellerinde büyük eksiklik olan ılık havuz yapılmasıyla ilgili önümüzdeki günlerde çalışmalara başlayacaklarını ifade eden Güngör, bu kapsamda 4,5 milyon lira yatırımla 4 ay gibi kısa bir sürede kışın da kullanılabilecek havuz yapacaklarını söyledi.
     Güngör, misafirlerin en iyi şekilde vakit geçirmesi için oyun salonlarıyla kente büyük eksiklik olan 1240 metrekarelik fuar alanı oluşturacaklarını belirtti.
     Yeni projelerle oteller zinciri oluşturacaklarını vurgulayan Güngör, ''Yaklaşık yüzde 70 doluluk oranıyla hizmet veren otelimizin ardından açacağımız yeni tesislerle kent turizmine ivme kazandıracağız. Yapılacak iki yeni otelimizin yatak kapasitesi 1850 olacak. Ayrıca bu tesislerimizde de bizim için nimet olan termal suyu değerlendireceğiz'' diye konuştu.
     Güngör, otellerin yanı sıra, 64 bin metrekare alan üzerine 70 adet Osmanlı evi yapılacağını, ayrıca su kanallarının inşa edilerek gondollarla gezinti gerçekleştireceklerini söyledi.
     Taş ve ahşaptan yapılacak evlerde Antakya mimari özelliğine de yer verileceğini, açacakları tesislerle kentin turizmden aldığı payı artırmayı amaçladıklarını vurgulayan Güngör, ayrıca şu an Ottoman Palace'de istihdam ettirdikleri 480 kişiye ek olarak yöredeki gençlere de yeni iş alanları yaratacaklarını kaydetti.