TKDK HEYETİ SURİYE'DE ZİYARETTE BULUNDU

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü üyelerinden oluşan heyetin, Suriye'nin Halep kentinde ziyaretlerde bulunduğu bildirildi. 
TKDK HEYETİ SURİYE'DE ZİYARETTE BULUNDU
Hatay İl Koordinatörü Savaş Özgürsoy, yaptığı yazılı açıklamada, 8 kişilik heyetle, 27-28 Ekim tarihlerinde Halep'te görüşmelerde bulunduklarını ifade etti.
     Tarım, turizm, yerel ürünler ve el sanatları, çiçekçilik, tıbbi aromatik bitkilerin işlenmesi ve balıkçılık gibi sektörlerde bilgi alışverişinde bulunduklarını belirten Özgürsoy, şöyle devam etti:
     ''Karşılıklı yeni stratejiler geliştirmek, bölgemizdeki ürün deseninin çeşitlendirilmesi, tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörlerinde Hatay'ın karşılaştırmalı üstünlüklerinin belirlenebilmesi amacıyla, Halep Başkonsolosu Adnan Keçeci ile görüştük.
     Uluslar arası Tarımsal Araştırmalar Merkezi olan ve Birleşmiş Milletlere bağlı International Center for Agricultural Research in the Dry Areas (ICARDA) kurumunda, bioteknoloji laboratuvarları, tarımsal gen bankası, seralar, entomoloji laboratuvarları ile kurak ve kırsal kesimlerde kullanılabilen su hasat merkezini gezmek suretiyle ICARDA'nın bölgede tarımsal çalışmalarını yerinde görme imkanı bulduk.''