TÜRK LEZZETLERİ DÜNYAYA YAYILIYOR

TAFED BAŞKANI AÇIKÖZ: -''TÜRKİYE'DEKİ 215 BİNİN ÜZERİNDEKİ AŞÇIDAN 10-15 BİNİ ÇEŞİTLİ ÜLKELERDE ÇALIŞARAK DAMAK ZEVKİMİZİ DÜNYAYA TANITIYOR'' -''TÜRKİYE'DEKİ LEZZETLER AŞÇILARIMIZ SAYESİNDE DÜNYAYA YAYILIYOR''
TÜRK LEZZETLERİ DÜNYAYA YAYILIYOR
Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) Başkanı Zeki Açıköz, ''Türkiye'deki 215 binin üzerindeki aşçıdan 10-15 bini çeşitli ülkelerde çalışarak damak zevkimizi dünyaya tanıtıyor'' dedi.
     Açıköz, 4. Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı için geldiği Hatay'da Antakya Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ATSO) ziyaret ederek, burada Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ve ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ile bir araya geldi.
     Türkiye'nin asçılık mesleğinde önemli bir konumda olduğunu ifade eden Açıköz, aşçılığın daha da gelişmesi için ustalara büyük iş düştüğünü söyledi.
     18-24 Kasım tarihleri arasında Lüksemburg da yapılan ''Villeroy and Boch Cullinary World Cup 2010'' yemek yarışmalarında, Tüm Aşçılar Federasyonu Türkiye Aşçılar Milli Takımı'nın ''National Team Cold Display'' kategorisinde dünya üçüncüsü olarak ustalığını gösterdiğini hatırlatan Açıköz, buradan toplamda 3 altın, 4 gümüş ve 14 bronz madalya kazandıklarını kaydetti.
     Sayısız yemek çeşidinin yer aldığı Türkiye'nin büyük bir zenginliği barındırdığını vurgulayan Açıköz, ''Türkiye'deki 215 binin üzerindeki aşçıdan 10-15 bini çeşitli ülkelerde çalışarak damak zevkimizi dünyaya tanıtıyor. Türkiye'deki lezzetler aşçılarımız sayesinde dünyaya yayılıyor. Ancak aşçılarımızın kendilerini daha da geliştirmesi gerekiyor. Bunun için mutlaka dil öğrenmeli şart. Bu sayede kendi ülkelerinin yemek kültürünü yurt dışında daha iyi tanıtabilirler'' diye konuştu.
     Hatay mutfağının dünya çapında tanıtılması için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını dile getiren Açıköz, bu konudaki projelerde yer almaya çalışacaklarını belirtti.
    
     -64 İŞSİZE AŞÇILIK EĞİTİMİ VERİLECEK-
    
     Kentte, MKÜ ile işbirliği içinde AB'den 204 bin Avro hibe alan ''8. Sanat Mutfak Mesleki Eğitim Projesi''ni yürüteceklerini bildiren Açıköz, ''İŞKUR İl Müdürlüğü takibinde 29 yaş altı 32'si kadın, toplam 64 işsize yemek yapımı konusunda bir yıl boyunca teorik ve pratik eğitim verilecek. Projeye katılanlara sertifika verilerek istihdama kazandırılmaları sağlanacak. Şubat ayında eğitim çalışmalarına başlanacak projeyle kentten yetenekli aşçılar çıkacak'' dedi.
     Hatay Valisi Lekesiz de çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan zengin Hatay mutfağının tanıtılmasını sağlayacak projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Kentte, 500'ün üzerinde yemek ve tatlı çeşidinin bulunduğunu ifade eden Lekesiz, bunların dünyaya tanıtılmasını istedi.
     Hatay'ın yemeklerinin sadece damağa değil insanın gönlüne de hitap ettiğinin altını çizen Lekesiz, ''Bu konuda kentteki sivil toplum kuruluşları ve TAFED işbirliğiyle mutlaka bir organizasyon yapılmalı. Hatay mutfağının keşfedilmesini bekleyemeyiz. Bir an önce önemli adımlar atmak durumundayız'' görüşünü dile getirdi.
     Konuşmaların ardından Açıköz, kendilerine Lüksemburg'da yapılan yarışmada destekte bulunan Vali Lekesiz'e, Belediye Başkanı Savaş'a, MKÜ Rektörü Güder'e ve ATSO Başkanı Çinçin'e plaket vererek teşekkür etti.
     Çinçin de kentte bundan sonra yapacakları katkılar nedeniyle Açıköz'e Antakya'ya ait yemek tariflerinin yer aldığı kitapla nar ekşisi, zeytinyağı ve defne sabunu verdi.