ULUSLARARASI ANTAKYA KÜLTÜR SANAT VE EDEBİYAT GÜNLERİ

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) İl Temsilcisi Mehmet Karasu, Suriye'nin, bölgedeki laik, anti-eperyalist ve direnme hattında duran tek Arap ülkesi olduğunu'' bildirdi.
ULUSLARARASI ANTAKYA KÜLTÜR SANAT VE EDEBİYAT GÜNLERİ
Antakya ile Almanya'daki kardeş şehir Aalen'in ortaklaşa kurdukları Antakya Kültür Derneği başkanlığını da yürüten Karasu, Harbiye Gondol Restoran'da düzenlenen Uluslararası Antakya Kültür Sanat ve Edebiyat Günleri'nin son gününde bir konuşma yaptı.
     Karasu, 11 Mayıs Çarşamba günü Hatay'ın büyük değeri yazar Ayla Kutlu'ya ödül verdiklerini bu programda da Halep İl Kültür Müdürü Galip Bargudi başkanlığında Halepli konukları ağırladıklarını ifade etti.

     Halep'in deyimlere girmiş, halk ozanlarına ilham kaynağı olmuş, dünyanın en kadim kentlerinden biri olduğunu kaydeden Karasu, halkın konukseverliği ve tarihi kimliğiyle bir Anadolu kentini anımsattığını belirtti.
     Karasu, Suriye ile pek çok tarihsel benzerlikler sahip olduklarını, ancak son birkaç yılda tanınmaya başlanan kardeş bir ülke olduğunu, halkların binlerce yıl aynı ortak tarih ve kültürü paylaştıklarını kaydetti.
     Suriye'nin bölgedeki laik, anti-emperyalist ve direnme hattında duran tek Arap ülkesi olduğunu belirten Karasu, halkın ezici çoğunluğunu yönetimin arkasında durduğunu, muhalefetin ise yanlış kişilerle iş birliği yaptığını savunarak, şöyle devam etti:
     ''Suriye bizim kardeş ülkemiz. Suriye'de olayların ortaya koyduğu muhalefet tablosuna bir bakalım; camileri mekan, cuma namazlarını da zaman olarak dayanak yapan, bu zaman ve mekan dışında, bir elin parmak sayısı kadar kitleyi bir araya getiremeyen kin ve intikam muhalefetidir. Halkın ezici çoğunluğu yönetimin arkasında durmakta, Filistin örgütleri dahil, bölge direnme örgütlerinin tamamının açık desteği de arkasındadır. Komşu ülke Suriye'nin kaosa sürüklenmesi, iç savaşa düşmesi, gençlerin katledilmesi, bölünmesi, komplolara kurban edilmesi yalnızca emperyalist siyonist ve bölge gericiliğinin çıkarına olacak.''
 

     Halep İl Kültür Müdürü Galip Bargudi de Suriye'de yaşanan olaylardan büyük üzüntü duyduklarını, olayların abartıldığını ifade ederek, ''Halep ve Suriye'de birçok insanın öldürüldüğü söyleniyor. Fakat orada yaşayan bir aydın olarak böyle bir şeyin olduğunu görmüyoruz. Bu oyunların hepsi Amerika ve İsrail'in işi. Halk haklı olarak taleplerini gösterilerle ortaya koymuş bunun üzerine yönetim çok büyük düzenlemelere gitti. Olağanüstü hal, Devlet Güvenlik Mahkemeleri kaldırıldı, hükümette çok önemli değişiklikler yapıldı. Fakat buna rağmen gösteriler devam etmiştir'' diye konuştu.
     Konuşmaların ardında Antakyalı Şair Mehmet Atilla Türkçe ve Arapça şiirler seslendirdi. Ardından Halep Konservatuvar öğrencileri Arapça şarkılardan oluşan bir konser verdi.
     Etkinliğe, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve TYS üyeleri katıldı.