ULUSLARARASI GELENEKSEL ABA GÜREŞİ TURNUVASI

Hatay'ın anavatana katılmasının 72. yıldönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ve 7 ülkeden 56 sporcunun katıldığı ''2. Uluslararası Geleneksel Aba Güreşi Turnuvası''nda, takım sıralamasında Türkiye birinci, Azerbaycan ikinci, Gürcistan ise üçüncülüğü elde etti. Başpehlivanlığı İsa Göçen kazandı.
ULUSLARARASI GELENEKSEL ABA GÜREŞİ TURNUVASI
  Turnuva Komite Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, Atatürk Stadı'nda gerçekleştirilen turnuvanın açılışındaki konuşmasında, ata sporunu yaşatmak ve geliştirmek için önemli çalışmalar başlattıklarını, Hatay'ı da pilot bölge seçtiklerini söyledi.
 
  
     Öztek, turnuvaya, Türkiye'den 30, Bulgaristan'dan 5, Azerbaycan'dan 6, Gürcistan'dan 4, Rusya'dan 4, Türkmenistan'dan 3, Özbekistan'dan 4 olmak üzere toplam 56 sporcunun katıldığını kaydetti.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, 5 bin yıllık geçmişi bulunan aba güreşinin iki kez uluslararası düzeyde yapıldığını, ikisinin de Hatay'da gerçekleştirildiğini, turnuvaya ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını belirtti.
     Savaş, aba güreşlerinin sevilmesi, yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi için farklı meslek gruplarında bir komite kurduklarını, önümüzdeki yıl sadece aba güreşlerinin yapılacağı 5 bin kişi kapasiteli kamp eğitim merkezi kuracaklarını söyledi.
 
 

     Müsabakalardan önce Vali Vekili Kadim Doğan, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Almanya'nın kardeş şehir Aalen Belediye Başkanı Martin Gerlach ve Aba Güreşleri Komite Başkanı İbrahim Öztek'e Özbekistan Milli Kıyafeti giydirildi. Sporcular da birbirlerine yöresel armağan dağıttılar. Cazgır Naif Soydan, Antakya Belediyesi Mehteran Bölüğü ve davullar müsabaka boyunca güreşçilere destek verdiler.
     60 hakemin görev yaptığı müsabakalarda, bazı sporcular zaman zaman hakemlere itirazlarda bulundukları dikkati çekti.
 

     Aba Güreşi Ağası Ali Aba, müsabakalarda dereceye giren sporculara 74 adet Cumhuriyet altını ve çeşitli armağanlar dağıttı. Sporcuları ödülleri ise, AK Parti Hatay Milletvekili Adem Yeşildal ile CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Edipoğlu tarafından verildi.
     Başpehlivanlığı, güçlü rakibi Aydn Bilgili'yi yenmeyi başaran İsa Göçen kazandı.
     Takım sıralamasında birinciliği Türkiye kazanırken, ikinciliği Azerbaycan, üçüncülüğü Gürcistan, dördüncülüğü Özbekistan, beşinciliği Türkmenistan, altıncılığı Rusya elde etti. Bulgaristan ise yedinci oldu.
     Müsabakalarda kilolarında ilk üçe giren sporcular ve ülkeleri şöyle:
     60 kilo: Kazım Sakarya (Türkiye)Nebi Uzun (Türkiye, Iago Tsıvadze (Gürcistan)
     70 kilo: Mehmet Çağatay (Türkiye), Ravshanbek Meylıev (Özbekistan), Veysel Savun (Türkiye)
     80 kilo: Özgür Kılıç (Türkiye), Hüseyin Özdemir Türkiye), Akram İ-Ishkabulov (Türkmenistan)
     90 kilo: Selahattin Karaca (Türkiye), Ali Arıkoğlu (Türkiye), Vasfi Akarsu (Türkiye)
     Artı 90 kilo İsa Göçen (Türkiye), Aydın Bilgili (Türkiye), İbrahim Sürmeli (Türkiye)