Unutulmaya Yüz Tutmuş El Sanatları Artık Unutulmayacak

Kadın Aile Danışma ve Hizmet Merkezi (KADHİM) ile Halk Eğitim Merkezi (HEM) kurslarından edinilen becerilerle ortaya çıkartılan ürünlerin sergilenerek satışa sunulacağı merkez  Adalet Bakanı Ergin’in katılımıyla açıldı
Unutulmaya Yüz Tutmuş El Sanatları Artık Unutulmayacak
Habib-i Neccar Cami karşısında bulunan tarihi Antakya Evi restore edilerek yapılan sergi ve satış merkezinde, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızdan cam işleri, iğne oyası, ahşap oymacılığı, sepetçilik, çinicilik, deri işleme, mozaik işçiliği, ebru ve tezhip sanatından örnekler, ilimize gelen yerli ve yabancı konukların beğenisine sunulacak.
M
erkezin açılışı dolayısı ile düzenlenen törende konuşan Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin, el sanatlarının gelecek kuşaklara aktarılması anlamında bu gibi merkezlerin önemli olduğuna dikkat çekerek, söz konusu merkezlerin sayılarının artırılması gerektiğini söyledi. 
İlimizde devam eden restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları ile, ilimize bir hareketlilik geldiğine değinen Bakan Ergin, Vali, belediye başkanı ve sivil toplum örgütlerinin İspanya’nın Toledo kentine gerçekleştirdiği çalışma ziyaretini hatırlatarak, ‘Toledo, mimari açıdan Antakya’ya benziyor. Orada da şu an içinde bulunduğumuz tarihi yapıya benzer yapılar var. O ziyaret çok faydalı oldu ve ilimizde bir hareket başladı. Yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri hakikaten ellerini taşın altına koymaya başladılar. Lütfen bu ilgiyi daha da artıralım.’ şeklinde konuştu. 
Kurban Bayramı’ndan sonra Habib-i Neccar Camisi’nin çevresinde,  çevre düzenlemesi yapılacağını hatırlatan Bakan Ergin, ‘Habib-i Neccar Camisi’nin arkasındaki büyük konak kamulaştırıldı. Camii’nin çevre düzenlemesi ile beraber gelen misafirlerin dinlenebileceği yaşam alanı olarak hizmete girecek. Bizim bir hedefimiz vardı; her yıl asgari 2 milyon misafir ağırlayacağız demiştik. Bunu yapabilmek için altyapıyı kurmamız gerekiyor. Bu yöndeki çalışmalar da birlik ve beraberlik içinde devam ediyor. ’dedi.Bakan Ergin, ilimizin gelişimine ve büyümesine katkı veren girişimcilere de teşekkür etti. 
Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz de, ilimizide, onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmanın beraberinde getirdiği zengin kültürel çeşitlilik ve toplumsal hoşgörünün, el sanatlarına da yansıdığını ifade ederek, ‘El sanatları bir toplumun adeta kimliğidir. Toplumun tanıtımına yarayan bir belge niteliğindedir.’ dedi. 
Bugün el sanatlarının; gelişen teknoloji ile rekabet edemediği için unutulmanın eşiğine geldiğini kaydeden Lekesiz, ‘Oysa bunlar medeniyet yürüyüşümüz içerisinde olmazsa olmazlarımızdır. İşte bu düşünceden hareketle ilimiz genelinde açılan 500 kursta yaklaşık 7 bin kursiyer el sanatları alanında eğitim gördü ve mezun oldu. Kurslar il genelinde devam ediyor.’ dedi. 
Lekesiz, ‘Bu merkeze İl Özel İdaresi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü büyük katkı verdi. Sadece Valiliğimizin değil Kültür ve Turizm Bakanlığımızın, Üniversitemizin, Belediyemizin, sivil toplum örgütlerimizin, odalarımızın, borsalarımızın benzer çalışmaları var, hepsine teşekkür ederim. Tüm çalışmalarımızda bizlerden desteğini esirgemeyen Sayın Bakanımıza da ayrıca teşekkür ederim.’diye konuştu. 
Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş ise, bu gibi çalışmalarda eskiden sadece teoride kalındığını, şimdi ise teoride kalmayıp pratikte de insanlarımıza kurslar açıldığını, bununla da yetinmeyip ekonomik dönüşümünü sağlamak anlamında alt yapı hizmeti  verildiğini vurgulayarak emeği geçenlere ve Sayın Bakanımıza teşekkür etti. 
İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek’in 'Hoş geldiniz' konuşması yaptığı açılışta, 50 yıldır hasır örme sanatına can veren ve ilimizdeki tek hasır örme ustası olan Niyazi Köleoğlu, gençlere mesleği devam ettirmeleri çağrısında bulunurken, kursiyerler Nihal Şehni ve Betül Yeşilova da el emeklerini burada değerlendirerek aile ekonomisine katkı sunacakları için mutlu olduklarını dile getirdiler. Daha sonra Bakan Ergin, Vali Lekesiz, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Baro Başkanı A.Sinan Akgöl, Jandarma Komutanı J.Albay Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, siyasi parti temsilcileri, il müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve kursiyerler hep birlikte merkezin açılışını yaptı. Bakan Ergin, açılışın ardından el sanatlarının sergilendiği odaları gezdi.