Vakıflı Köyü’ne Tarihi Vakıf Evi


Türkiye’nin tek Ermeni Köyü olan Samandağ ilçemize bağlı Vakıflı Köyü’ne yaptırılacak olan Vakıf Evi’nin Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi Projesi törenle hayata geçirildi.
Vakıflı Köyü’ne Tarihi Vakıf Evi

 Vali  Lekesiz,  Vakıflı Köyü'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, ilimizin onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmanın beraberinde getirdiği sayısız kültürel zenginliğe sahip olduğunu söyledi. 

Lekesiz, 24 Ekim 2009’da il merkezinde her kesimden, her dinden ve mezhepten yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı ‘Kültür Yürüyüşü’ yaptıklarını hatırlatarak, ‘Amacımız; sahip olduğumuz tarihi derinliğe ve kültürel mirasa sahip çıkmaya ilişkin hep beraber güçlü bir irade ortaya koymak, tarihe sahip çıkmanın geleceğe sahip çıkmak olduğunu tüm toplumla paylaşmak, yaşadığımız ilin derinliğine önce kendimizin sonra Türkiye’nin dikkatini çekmek, insanlığın ortak değerlerine dikkat çekip bundan sonra daha güçlü şekilde geleceğe yürümekti. Kültür yürüyüşü sonrasında, Kültür ve Turizm Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımız meseleye sahip çıktı. Şimdi ilimde yılların yorgunluğu ile diz üstü çökmüş olan yapıların yeniden bir bir ayağa kaldırıldığını memnuniyete görüyoruz.’dedi. 

Valiliğimizce hazırlanan Turizm Master Planı’na da değinen Lekesiz, ‘Turizm değerlerimizin daha fazla ziyaretçiyle buluşturulması için hazırlanan bu plan hem bizler hem de yatırımcılar için yol haritası oldu. Kongre turizmi, termal, mutfak, kültür, deniz ve sağlık turizminde güçlü olan özel bir ilde yaşıyoruz. Bunlara bir plan ve program dahilinde başlamak gerekiyordu. Bu bilinçle bu planı hazırladık. Geçtiğimiz yıl ilimize gelen ziyaretçi sayısı 250 bin oldu. Bu rakamın en az iki kat artması gerekiyor. Hazırlanan Turizm Master Planı çerçevesinde devam eden çalışmalarla bunun sağlanacağına inanıyorum.’dedi. 

Lekesiz birlik ve beraberlik içerisinde, sahip olduğumuz serveti zenginliğe dönüştürmek adan çok daha güzel çalışmalara imza atılacağını da sözlerine ekleyerek, emeği geçenlere teşekkür etti. 

Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı ise, Tarihi Vakıf Evi’nin, ilçenin eşsiz kültür ve tabiat hazinesinin en güzel örneklerinden biri olduğunu ifade ederek, ‘Yapı, yapım tarihi, mimari özellikleri ve inşaat tekniğindeki özgünlükler nedeniyle tescillenerek koruma altına alınmıştır. Mülkiyet ve idaresi Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan binanın geçen yıl köy tüzel kişiliğine 30 yıllığına tahsisi sonrasında muhtarlığın talebi, Sayın Valimizin talimatı ile restorasyon projesi hazırlattırılmış, proje Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından kabul edilmiş, DOĞAKA’nın Turizm Altyapısının Geliştirilmesi hibe çağrısına proje yazılmış, kabulü üzerine İl Özel İdaremiz ve DOĞAKA’nın finansman desteği ile ihalesi yapılmıştır.’ dedi. 

Ermeni Cemaati Başkanı Cem Çapar da, Kilise’nin hemen yanındaki binanın harap ve yıkık görüntüsü ile köye yakışmadığını ifade ederek, 'Ayrıca köyümüze gelen turistlere hizmet verecek yerimiz de yoktu. İnşallah bu proje tamamlandığında köyümüzü ve ilimizi daha uygun şartlarda temsil edebileceğiz.'dedi.

Çapar, 'Türkiye’nin tek Ermeni Köyü olmak haklı bir gurur ifade etse de, aynı zamanda yalnızlığı da ifade eder ama şükürler olsun ki Sayın Bakanımız, Sayın Valimiz, Sayın Kaymakamımız, Sayın Belediye Başkanımız ve Vakıflar Bölge Müdürümüz komşu köylerimiz sayesinde yalnız değiliz. Emeği geçenlere Cemaatim adına teşekkür ederim’ dedi 

Vakıflar Bölge Müdürü Ali Kaya da, ‘Sivil ve kırsal mimarinin geleneksel yapı tekniği ile birleştiği bu konak önemli taşımazlarımızdan bir tanesidir. Hayırlı olsun.’ dedi. 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Yavuz Açıkbaş ise, projenin,  turizm alanında başlatılan Turizm Eylem Planı çerçevesinde, 35 ayrı kurumla işbirliği yapılarak ortaya çıkan projelerden biri olduğunu ifade ederek ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diledi.

DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Onur Yıldız ise, DOĞAKA tarafından ilan edilen Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı ile desteklenen projenin hayırlı olması dileğinde bulunarak ajansın çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

Vakıflı Köyü Muhtarı Berk Kartun da tarihi evin hizmete girmesinin ilimizin tanıtımına katkı sunacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından Vali Lekesiz ve  protokol üyeleri tarhihi eve çekiç vurarak temsili olarak restorasyonu başlattılar. 
Törene, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin, Meclis Üyeleri, bazı il müdürleri ile Vakıflı Köyü halkı katıldı.