ZUBARİ SAMANDAĞ I ANLATTI

Gazeteci, araştırmacı İsmail Zubari Samandağ üzerine yazdığı “Doğu Akdeniz’in Asi Coğrafyası Samandağ” adlı kitabı yayınlandı. Konuyla ilgili gazetemize bir açıklamada bulunan Zubari Samandağ’ın zengin bir tarih ve kültür birikimine sahip olduğunu belirterek amacının bu zenginliği insanlara tanıtmak ve ilgilenecek insanlara kaynak kitap sağlamak olduğunu ifade etti.
ZUBARİ SAMANDAĞ I ANLATTI
Kitabın dört ana başlıktan olduğunu vurgulayan Zubari kitapla ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi.
“ Hazırladığım kitap tarih, doğal yapı ve kültür ana başlıklarını yanında konunun uzmanlarıyla yaptığım röportajlardan oluşuyor. Günümüzden 43 000 yıl öncesine kadar inen somut veriler var elimizde. Kazılar devam ettikçe daha eskilere gideceğimiz anlaşılıyor. Samandağ’ın doğal yapısı da en az tarihi kadar zengin bir coğrafya. Burada defne ve yabani bitki örtüsü oldukça ilgi çekici. Bu yabani bitki örtüsü içerisinde tıbbi aromatik değeri olan çok sayıda çeşit vardır. Üçüncü bölüm kültür konularının işlendiği ilginç bilgiler içeriyor. Farklı etnik yapıların gelen görenekleri, ortak bayramları ve birbirlerinden etkileşimleri irdelenmeye çalışıldı. Son bölümde konunu uzmanlarıyla yaptığım röportajlar var. Burada Prof. Ataman Demir’in Samandağ’da yaşamış İngiliz Konsolos John Barker hakkında verdiği ilginç bilgilerin yanı sıra Prof. Dr. Sancar Ozaner’le Hatay ve Samandağ’ın jeolojik oluşumu, Doç. Hatice Pamir’le arkeolojik kazılar ve Doç. Şükran Yalçın Özdilek’le deniz kaplumbağaları ve yaşam döngüleriyle ilgili bilgiler okurların ilgisini çekeceğine inanıyorum. Kitabın basımına katkıda bulunan Samandağ Hizmet Vakfına teşekkür ederim”
CANAN AŞKAROĞLU
ZUBARİ SAMANDAĞ I ANLATTI haberi 16 Haziran 2016 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Kültür Sanat kategorisine Hatay Antakya muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  2380 kişi tarafından okunmuş 1 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle