12 EYLÜL DARBESİNE SUÇ DUYURUSU

İHD HATAY ŞUBE BAŞKANI CAN: ''BU ACILARI YAŞATANLARDAN HESAP SORULMADI''
12 EYLÜL DARBESİNE SUÇ DUYURUSU
İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şube Başkanı Mithat Can, 12 Eylül darbesini yapanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.
     Can, Antakya Adliye binası önünde yaptığı basın açıklamasında, 12 Eylül 1980'de ülke yönetimine el koyanlardan hayatta kalan Kenan Evren, Nejat Tümer ve Tahsin Şahinkaya'nın işlediği suçlar nedeniyle haklarında başsavcılık tarafından ceza dava açılması istemli dava dilekçesini Hatay Cumhuriyet Başsavcılığına vereceklerini söyledi.
     Darbe sonrasında temel hak ve özgürlüklerin tamamen rafa kaldırıldığını, 20'si adli 33'ü siyası olmak üzere 53 insanın idam edildiğini belirten Can, şöyle devam etti:
     ''Gözaltında ölümler, karakollarda kayıplar, sokak infazları yaşandı. Milyonlarca insan fişlendi. Fişleme ve güvenlik soruşturmaları kitlesel bir nitelik kazandı. 70 bin insanın düşüncelerinden ötürü yargılandı. 39 bin ton gazete dergi ve kitap yakıldı. 14 bin insan vatandaşlıktan çıkarıldı. 388 bin kişi pasaport alamadı, 30 bini aşkın insan, işkenceli sorgulardan kurtulmak için ülkesini terk etmek zorunda kaldı. 650 bini aşkın insan gözaltına alınıp işkenceli sorgulardan geçirildi. Bugün hala 12 Eylül döneminin izleri silinemedi. Bu ülkeye bu insanlar bu acıları yaşatanlar hesap vermedi. Bu insanlara bu acıları yaşatanlardan hesap sorulmalı.''
     İHD üyeleri açıklamanın ardından dilekçelerini Hatay Cumhuriyet Başsavcılığına teslim etti.