9. Büyükelçiler Konferansı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yatırımcıları Türkiye’ye davet ederek, “İlaç ya da tıbbi malzeme üreten ve satan ülkelerin Türkiye’ye gelmesi ve burada yatırım yapmaları için çok cazip imkanlar var” dedi.
9. Büyükelçiler Konferansı
9. Büyükelçiler Konferansı’nda konuşan Bakan Akdağ, "Türkiye’yi sağlıkta gelişmiş ülkelerin klasmanına soktuk. Biz artık sağlıkta süper ligdeyiz ancak ihtiyaçlarımız da farklılaşıyor. Vatandaş memnuniyeti ciddi bir şekilde artış gösterdi. Memnuniyet için önümüze yüzde 80 gibi çok iddialı bir hedef koyduk. İhtiyaçlarımız gerçekten değişti. Daha şişman bir toplum olduk, çok hareketsiz bir toplumuz, hala çok sigara içen bir toplumumuz var ve bütün bunlara bağlı olarak şeker hastalığı oranı artıyor toplumda. Tamamen yeni yaşam biçiminin sonuçları olan hastalıklarla karşı karşıyayız. 2023’e kadar ajandamızda sağlık promosyonu denen, bizim sağlıklı yaşamın teşvik edilmesi dediğimiz kavram için hem çok para harcıyoruz hem de bu hususta yeni çalışmalarımız var. Türkiye’de 2003-2013 arasında hastalık yükümüzü yüzde 4 azalttık. Dünyada bunu sağlayabilmiş sadece birkaç ülke var. Hastalık yükünü azaltmak için yeni bir döneme girmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

“Sağlık sistemlerinin dönüşümünde her ülkeyle tecrübe paylaşımı yapabilecek durumdayız”
Katastrofik sağlık harcamasına (yıkıcı sağlık harcaması) vurgu yapan Bakan Akdağ, “Bugün ABD 30 senedir sağlık reformu yapmaya çalışıyor. ABD’de kişi başına her yıl sağlık için 9 bin 700 dolar para harcanıyor. Türkiye’de bu 550 dolar civarında. Memnuniyetle sağlık harcaması arasında nasıl bir ilişki var ülkelerde? Kişi başına satın alma gücü kalitesine göre Türkiye’de bin dolar civarında bir harcama yapıyoruz. Bütün dünya ülkelerinin dikkatini Türkiye’ye sağlık açısından çeken temel hususlarından biri paranın iyi kullanımıdır. Hızla gelişen bir sağlık turizmimiz var. Türkiye aslında bütün ülkeler tarafından Türkiye’de neler oluyor? Birlikte ne yapabiliriz diye aranan bir ülke durumuna geldi. Sağlık sistemlerinin dönüşümünde her ülkeyle tecrübe paylaşımı yapabilecek durumdayız. Afet ve acil sağlık durumlarında sağlık destek birimleri açısından Türkiye bugün dünyanın en iyi en gelişmiş ülkesi. 8 bin gönüllü medikal kurtarma ekip elemanımız var, dünyada örneği yok. İstediğimiz ülkeye ihtiyaç olan sayıda eleman gönderme imkanımız var, çok iyi yetişmiş bu arkadaşlar, bunlar. Gittikleri her yerde yüzümüzü ağarttılar” şeklinde konuştu.

“500’e yakın Göçmen Salığı Merkezi yapacağız”
500’e yakın Göçmen Sağlığı Merkezi yapılacağını belirten Bakan Akdağ, “Burada Suriyeli sağlık çalışanlarını da istihdam ettireceğiz. Türkiye’de yerel üretim açısından yeni fırsat alanları oluşturmuş durumdayız. İlaç ya da tıbbi malzeme üreten ve satan ülkelerin Türkiye’ye gelmesi ve burada yatırım yapmaları için çok cazip imkanlar var. Sağlık turizmi potansiyelimiz çok yüksek. Bu açıdan Türkiye’de özel sağlık sektörü çok ciddi katkı veriyor. Biz şehir hastaneleri ile sağlık turizminin kamu hastaneleri tarafından da mükemmel biçimde yapılacak yeni fırsatlar oluşturuyoruz. Her bir hastane kulesinin en üst katında ‘Kral Suiti’ dediğimiz 200 metrekareye yakın suitler var. Büyük suitler var, normal suitler var. Yurt dışından varlıklı hastalar ya da üst düzey bürokrasi ya da yöneticilerin Türkiye’ye getirilmesi ve Türkiye’de tedavi edilmesi, hastane şartları açısından, tıbbi açıdan ve diğer konfor açısından mümkün olacak” açıklamasını yaptı.

“Türkiye artık sağlık turizmi açısından önemli bir destinasyon merkezi haline geldi”
“180 bine yakın doğum gerçekleştirildi Türkiye’de” diyen Bakan Akdağ sözlerini şöyle sürdürdü:
“1 yılda Yunanistan’daki doğum sayısı 60 bin, biz Türkiye’de 180 bin Suriyeli annenin doğumunu gerçekleştirdik. Sağlık turisti diye bir kavramımız var, birincisi yurt dışından Türkiye’ye sağlık turizmi için gelenler, ikincisi de Türkiye’de turistik ziyaret için gelip burada hastalananlar. Türkiye artık sağlık turizmi açısından önemli bir destinasyon merkezi haline geldi. Şehir hastaneleri yapıyoruz. Bunlar müthiş binalar, bu sene en geç bir ay içinde Mersin’deki hastanemizi açmış olacağız, bin 300 yataklı. Senede aşıda 300 milyon dolar, inisülinde 400 milyon dolar, diğer biyoteknolojik ürünlerde 800 milyon dolar, hepsini toplarsanız aşağı yukarı 3-4 milyar dolar civarında yerelleştirme imkanımız var. Sağlıkta sistem geliştirilmesine katkı vermek, tedavi ve klinik eğitim destekleri vermek, Türkiye’de ilaç ve tıbbi cihaz üretimini yerleştirmek, ithalatı azaltıp ihracatı arttırıyoruz.”
9. Büyükelçiler Konferansı haberi 12 Ocak 2017 14:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Politika kategorisine Ankara muhabirimiz Mustafa Çolakoğlu adına  tarafından  185 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Ankara Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Ankara Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Ankara Radyoları Canlı Radyo Dinle
Ankara İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Ankara Yemek Tariflerini Ekle
Beğendiniz mi?
Okunma
Kategori
Şehir
MHP’den CHP’ye bayram ziyareti

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan başkanlığındaki MHP heyeti, CHP’ye bayram ziyaretinde bulundu.

26 Haziran 2017 14:53
İstinafla yargı hızlandı

Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin 20 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe girmesi ile birlikte yargılamalar kısa sürede tamamlanmaya başladı. İstinaf mahkemelerinde verilen kararların büyük çoğunluğu Yargıtay ve Danıştaya gitmeden kesinleşti.

26 Haziran 2017 14:12
(Tekrar) CHP’den MHP’ye bayram ziyareti

CHP heyeti, MHP’ye bayram ziyaretinde bulundu.

26 Haziran 2017 13:54
Balık tutmak için gölete giden 2 genç hayatını kaybetti

Ankara’da balık tutmak için gittikleri gölette suya düşen genç ile onu kurtarmak isteyen arkadaşı boğularak hayatını kaybetti.

26 Haziran 2017 13:50
Bakan Bozdağ’dan Enis Berberoğlu ile ilgili iddiaya sert tepki

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, tutuklu bulunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu için Maltepe Cezaevi’nde bir gün önce hazırlık yapıldığı iddiasını çok sert dille yalanladı.

26 Haziran 2017 13:45
Erzincan’da hava destekli operasyon

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Erzincan’ın Kemah ilçesinde icra edilen hava destekli operasyonda güvenlik güçlerine saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen 4 teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

26 Haziran 2017 13:41
CHP’den MHP’ye bayram ziyareti

CHP heyeti, MHP’ye bayram ziyaretinde bulundu.

26 Haziran 2017 13:07
AK Parti’de bayramlaşma

HÜDAPAR, SP, BBP, DSP ve DP, AK Parti’ye bayram ziyaretinde bulundu.

26 Haziran 2017 13:05
Yenimahalle’de 310 girişimci iş kapısını araladı

Yenimahalle Belediyesinin KOSGEB ve İŞKUR’la yaptığı protokoller çerçevesinde verdiği uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde şuana kadar 310 girişimci mezun oldu.

26 Haziran 2017 12:45
Keçiören Belediyesi Bağlumspor Kulübü’nden madalya rekoru

Keçiören Belediyesi Bağlumspor, Türkiye Wushu Federasyonunun düzenlediği Türkiye Kata ve Kumite Şampiyonası’nda 41 madalya kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

26 Haziran 2017 12:40
TSK, sınırda bin 183 kişinin yakalandığını açıkladı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), çeşitli ülkelerden Türkiye’ye yasa dışı yollarla geçmeye çalışan bin 121, Türkiye’den çeşitli ülkelere geçmeye çalışan 62 kişi olmak üzere toplam bin 183 kişinin sınırda yakalandığını açıkladı.

25 Haziran 2017 14:36
Orgeneral Akar ve kuvvet komutanları, Siirt’te asker ve güvenlik korucularıyla bayramlaştı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanları, Siirt 3. Komando Tugayında asker ve güvenlik korucularının bayramını kutladı. Ardından terörle mücadelede yaralanan güvenlik korucularına geçmiş olsun ziyaretinde bulunuldu.

25 Haziran 2017 18:06
Başkan Gökçek, Başkentlilere oyuncak dağıttı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın çeşitli ilçelerinde kortej eşliğinde vatandaşlara oyuncaklar dağıtarak, bayramlaştı.

25 Haziran 2017 17:00
Yenimahalle’de 310 girişimci iş kapısını araladı

Yenimahalle Belediyesinin KOSGEB ve İŞKUR’la yaptığı protokoller çerçevesinde verdiği uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde şuana kadar 310 girişimci mezun oldu.

26 Haziran 2017 12:45
Dışişleri Bakanlığından Pakistan’a başsağlığı mesajı

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan’ın Bahavalpur şehrinde meydana gelen tanker kazasında hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayımladı.

25 Haziran 2017 15:28
MHP’den AK Parti’ye bayram ziyareti

MHP heyeti, Ramazan Bayramı dolayısıyla AK Parti’ye ziyarette bulundu.

26 Haziran 2017 11:01
Ankara’da arı sokan bir kişi hayatını kaybetti

Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde arı sokması sonucu rahatsızlanan bir kişi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

25 Haziran 2017 16:09
CHP’den MHP’ye bayram ziyareti

CHP heyeti, MHP’ye bayram ziyaretinde bulundu.

26 Haziran 2017 13:07
Şeker-İş Sendikasından obezite ile mücadele başlatan Sağlık Bakanlığına çağrı

Son yıllarda dünyada pek çok ülkenin obezite ile mücadelede sağlıksız yiyecek ve içeceklerin vergilendirme suretiyle tüketimini azaltmayı amaçladığını bildiren Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası (Şeker-İş), Sağlık Bakanlığına nişasta bazlı şekerin (NBŞ) kota artışına müdahale edilmesi çağrısında bulundu.

26 Haziran 2017 10:56
AK Parti’den CHP’ye bayram ziyareti

AK Parti heyeti, Ramazan Bayramı dolayısıyla ana muhalefet partisi CHP’ye ziyarette bulundu.

26 Haziran 2017 10:57