ADALET BAKANI ERGİN:REFERANDUMU AK PARTİ GİTSİN Mİ KALSIN MI? YA ÇEVİRDİLER

ADALET BAKANI ERGİN: ''REFERANDUMU 'AK PARTİ GİTSİN Mİ KALSIN MI?' YA ÇEVİRDİLER'' -''26 MADDENİN TAMAMI HAKLARIN GENİŞLETİLMESİNE YÖNELİKTİR'' -''AK PARTİ'DEN ŞİKAYETİ OLAN VATANDAŞLAR 10 AY SONRA GENEL SEÇİMLERDE KOZLARINI PAYLAŞIRLAR''
ADALET BAKANI ERGİN:REFERANDUMU AK PARTİ GİTSİN Mİ KALSIN MI? YA ÇEVİRDİLER
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Referandumu 'AK Parti gitsin mi, kalsın mı?'ya çevirdiler'' dedi.
     Ergin, Narin Otel'de iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarına verdiği iftar programında yaptığı konuşmada, 12 Eylül Pazar günü yapılacak referandumun 26 maddelik anayasa değişikliğini kapsadığını söyledi.
     Muhalefet partilerinin yeni anayasa paketinin sadece iki maddesine karşı çıktıklarını hatırlatan Ergin, şöyle devam etti:
     ''Referandumu 'AK Parti gitsin mi, kalsın mı?' ya çevirdiler. Muhalefet partileri sadece Anayasa Mahkemesi ve Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK) yapılacak düzenlemeye karşı çıkıyorlar. Özellikle 'Hükümet yargıyı ele geçirmeye çalışıyor' sözlerine üzülüyoruz. Pakette vatandaşın, hukukunu, elini güçlendiren ve yetkisini arttıran düzenlemeler bulunuyor. 26 maddenin tamamı hakların genişletilmesine yöneliktir. Bunun birisini örnek vermek gerekirse, Türkiye'de haklı olduğu davada tüm yolları deneyen ve sonuca ulaşamayan vatandaşlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemeleri'ne başvuruyordu. Bu kolay bir başvuru değildi. Yeni değişiklikte haksızlığa uğradığına inanan tüm vatandaşlar Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapabilecekler.''
     Türkiye'nin dünyanın 17, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisine sahip olduğunun altını çizen Ergin, değişikliğe uğrayacak olan anayasa ile çıtayı daha da yükselteceklerini kaydetti.
     Gelecek yıl genel seçimlerin yapılacağını anımsatan Ergin, ''AK Parti'den şikayeti olan vatandaşlar 10 ay sonra genel seçimlerde kozlarını paylaşırlar. Referandum ayrı, genel seçimler ayrı'' dedi.
    
     -HATAY'DAKİ YATIRIMLAR-
    
     Türkiye genelinde olduğu gibi Hatay'a da 8 yılda önemli yatırımlar yapıldığına dikkati çeken Ergin, şöyle devam etti:
     ''Karaçay Barajı'nın yapımı 2 yıldır sürüyor. Reyhanlı Barajı'nın ihalesi yapıldı. Suriye ile ortak yapacağımız 'Dostluk Barajı'nın Altınözü ilçesi Ziyaret köyü yakınlarında sondajı yapıldı kasım ayı içinde temeli atılacak. 3 barajın tamamen devreye girmesiyle Hatay'ın içme ve sulama suyu sorunu çözümlenecek ve taşkınlar önlenecek. 3 baraj sayesinde sosyoekonomik dengeler değişecek, ticari aktiviteler artacak. 9 Aralık 2007 tarihinde havaalanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete geçirildi. Terminal binası küçük yapılmıştı. Şimdi Akdeniz'in en kapsamlı terminal binasını yapılıyor. Kısmet olursa yıl sonunda burası da hizmete açılacak. Havaalanı uluslararası statüye kavuşacak. Cilvegözü ve Yayladağı Gümrük Kapıları'nda modernizasyon çalışmaları gerçekleştirildi. Yeni adliye binasını kent dışına taşıyarak trafiği rahatlattık. Hatay'ın çağdaş adliyeye kavuşmasını sağladık.''
     Hatay'ı tarihiyle barıştırarak ayağa kaldıracaklarını, Doğu Antakya'da bulunan ''Eski Antakya Evleri''ni turizme kazandıracaklarını, butik oteller ve alışveriş merkezleri yapacaklarını belirten Ergin, yapımı süren kent müzesinin de önümüzdeki yıl hizmete gireceğini kaydetti.
     Ergin, kente ilk kez doğalgaz gelmesini sağladıklarını, ucuz enerjinin yanı sıra çevre dostu olan doğalgaz ile hava kirliliğinin önüne geçileceğini söyledi.
     Ergin, konuşmasının ardından aynı otelde iftar yemeği veren Eski Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) Başkanı Engin Tan Narin'in yemeğine de katıldı.
     İftara Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda, Müftü Mustafa Sinanoğlu, Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Ali Yeral, Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Jan Delüller de katıldı.