AHİLİK KARDEŞLİK VE DOĞRULUK DEMEKTİR

Ahilik geleneği Anadolu’daki varlığı bin yıla dayanan Türk Milletinin köklü geleneklerinden biridir. Bugünlere kadar ulaşan ahilik sanat, ticaret ve diğer meslek alanlarında dayanışmayı ve yardımlaşmayı sevgi, saygı ve hoşgörüyü öne çıkarmıştır
AHİLİK KARDEŞLİK VE DOĞRULUK DEMEKTİR
Ahilik bir meslek örgütü olmasının yanında manevi terbiye ocağıdır, ahilik insanlara elini, kapısını ve sofrasını açık tutmayı salık verirken dilini, gözünü ve belini bağlı tutmasını öğütlemektedir. Ahilik başta dürüstlük demek, doğru tartan doğru ölçen demek, diğer bir anlamda da Ahilik kaliteli mal üreten demek.
Ahiliğin içerisinde, insan hayatı içerisinde olması gereken ve inancımızın da bize emri olan ne varsa bunların hepsi Ahilik içerisinde var. Ahilik müessesesi 13. yüzyıldan bu güne kadar her zaman bu noktada olmuş ve esnafımızı bu noktada eğitmiştir. Ahilik geleneğinden kopmadan, dayanışma, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusunun büyüyerek devam etmesini temenni eder, Ahilik haftasının kutlu olmasını, esnaf bayramımızın hayırlı olmasını dilerim..
Mehmet GÜZELMANSUR
Makine Yüksek Mühendisi
CHP HATAY İL BAŞKANI