Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,Anemon Oteli'nin açılışını yaptı

 -ARINÇ: ''TURİZM ADINA ÇOK ZENGİNLİKLERE SAHİBİZ. SADECE DENİZ, KUM, GÜNEŞ DEĞİL, KÜLTÜR VARLIĞIMIZ DA ÇOK GÜÇLÜ. İNANÇ TURİZMİ AÇISINDAN DA ÇOK İYİYİZ'' -''GAYRİ SAFİ MİLLİ HASILANIN 1 TRİLYON DOLARA YAKLAŞTIĞINI HEPİMİZ BİLMELİYİZ. ŞU AN DA 750 MİLYAR DOLAR''

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,Anemon Oteli'nin açılışını yaptı
 Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'nin turizm zenginliklerinin sadece deniz, kum, güneşle sınırlı olmadığını belirterek, ''Kültür varlığımızda çok güçlü, inanç turizmi açısından da çok iyiyiz'' dedi.
     Arınç, Antakya'daki Anemon Oteli'nin açılışında yaptığı konuşmada, turizmin önemine işaret ederek, Türkiye'nin şu an gelinen noktada yılda 30 milyon turist sayısına ulaşabildiğini belirtti. Arınç, turizmin her çeşidinin Türkiye'de bulunduğu ve bunların kıymetinin bilinmesi gerektiğini söyledi.
     Türkiye'de 4 iklimin aynı anda yaşanabildiğine dikkati çeken Arınç, ''Toprağımızda her şey yetişir. İnsan unsurumuz zaten çok güçlü. Böyle bir ülkede turizm adına çok zenginliklere sahibiz. Sadece deniz, kum, güneş değil, kültür varlığımız da çok güçlü. İnanç turizmi açısından da çok iyiyiz. Dağ turizmi, raftingleriyle ve doğa bakımından da çok zenginiz'' diye konuştu.
     Arınç, Hatay'da üç inanç grubunun yüzyıllardır, hatta belki bir kaç bin yıldır barış içinde, kendi kimliklerini koruyarak, kendi inançlarına sahip çıkarak, ama birbirini kırmadan, dövmeden, yok etmeden nasıl yaşayabildiğinin görüldüğünü belirterek, insanların cami, kilise, havrada özgürce inançlarını yaşayabildiklerini kaydetti.
     Ülkeler arasındaki vizelerin kaldırılmasının da turizme katkı sağladığını anlatan Arınç, şöyle devam etti:
     ''Turizm çok önemli. Ticaret de, sanayide çok önemli. Onun için ulaşıma çok büyük önem verdik. Bölünmüş yollarımızı 15 bin kilometreye çıkardık. Uçaklarla seyahat etmeyi de 72 milyon için bir imkan haline getirdik. Hatay'a havaalanı kazandırdık. Yüksek hızlı trenlerle Türkiye'yi güçlendiriyoruz. Eskişehir-İstanbul hattı, İzmir hattı, Yozgat-Sivas hattı, Konya hattı. Konya hattının deneme sürüşleri başladı. Şimdi Konya gitgel 2 saate düştü. Bunların hepsi ülkemiz için.''
    
     -DİĞER YATIRIMLAR-
    
     Arınç, vakıf eserlerini de restore ettirdiklerini belirterek, 2003'den 2010 yılına kadar restore edilmeyen eserin neredeyse kalmadığını, 2011 yılı için programlarının belli olduğunu kaydetti.
     Türkiye'nin geliştiğini ve büyüdüğünü anlatan Arınç, şöyle konuştu:
     ''Geçmişle bugünü kıyasladığımız zaman çok iyi hizmetler yapıldığını görüyoruz. KÖYDES ve BELDES projeleri Cumhuriyet tarihinin en önemli projeleridir. Yol gitmedik, suyu bulunmayan köyümüzün kalmadığını hepimiz biliyoruz. Gayri safi milli hasılanın 1 trilyon dolara yaklaştığını hepimiz bilmeliyiz. Şu an da 750 milyar dolar. Döviz rezervlerimizin 75-80 milyar dolarlar seviyesinde olduğunu, fert başına düşen milli gelirimizin arttığını, ihracatın 100 milyar dolarları geçtiğini bilmeliyiz. Bunları bilmek AK Parti'li olmak demek değil bu Türkiye'nin bir gerçeği.
     Eksi 9,9 büyümelerden artı 10 büyümelere kadar Türkiye çok şükür iyi bir noktada. Halep oradaysa arşın burada. Global ekonomik krizden ABD bile 'yandım Allah' derken, bir Yunanistan'a bakın bir Türkiye'ye bakın. O kadar da birbirimize yakınız. Eksi 10'larda memur maaşları, eksi 20'lerde işçiler toplu sözleşme imzalıyor. Maaşlarını alamıyorlar. Borçları var, mendil açtı neredeyse Yunanistan. Yüzde 28'lere çıktı işsizlik. Portekiz böyle, İspanya böyle ama biz dimdik ayaktayız. Bazen sıkıntılar oldu, bazen mahrumiyetler oldu ama birilerinin yıkıldığı bir yerde biz çok şükür çok iyi bir noktadayız. Daha da gelişeceğiz ve güçleneceğiz.''
    
     -DİĞER KONUŞMACILAR-
    
     Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ise ilde 12 bin yatak kapasitesi bulunduğunu belirterek, İskenderun'da 5 yıldızlı bir otelin temelinin atıldığını kaydetti.
     Belediye Başkanı Lütfü Savaş da Hatay'ın büyük zenginliklere sahip olduğunu belirterek, kentin turizm cenneti olması için çaba sarf ettiklerini söyledi.
     Anemon Otelleri Şeref Başkanı İsmail Akcura da, 15. otellerini Antakya'da açtıklarını belirterek, 11 şehirdeki otellere ek olarak bu yıl 2 otel daha açacaklarını, 2023'teki hedeflerinin ise 50 otele ulaşmak olduğunu söyledi.
     Açılış törenine Adalet Bakanı Sadullah Ergin de katıldı.
     Törenin ardından Arınç, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder'i makamında ziyaret etti.