CHP PM ÜYESİ MATKAP ASLA EVET DEMEYECEĞİNİ AÇIKLADI

CHP PM ÜYESİ MATKAP: ''TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN YÖNETİM ŞEKLİNİN DEĞİŞMESİNE ASLA 'EVET' DEMEYECEĞİZ''
CHP PM ÜYESİ MATKAP ASLA EVET DEMEYECEĞİNİ AÇIKLADI
CHP Parti Meclis (PM) Üyesi Nihat Matkap, Türkiye Cumhuriyetinin yönetim şeklinin değişmesine asla 'evet' demeyeceklerini söyledi.
     Matkap, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) salonunda esnafla toplantı yaparak, 12 Eylül tarihinde yapılacak referandumda neden ''hayır'' denmesi gerektiği hakkında bilgi verdi.
     26 maddeden oluşan Anayasa değişiklik paketinin bir dayatma olduğunu savunan Matkap, şöyle konuştu:
     ''Bizim 26 maddeden 24'üne itirazımız yok. Bizim derdimiz yönetimin yapısını yeniden şekillendiren, toptan değiştiren 2 madde. Onlarla ilgili tereddütümüz var. O maddeler çıkartılırsa biz de referandumda 'evet' oyu kullanırız. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) üe sayısı 7'den 22'ye çıkarılacak. Benzer şekilde 11 olan Anayasa Mahkemesinin üye sayısı da 17'ye çıkarılacak. Halk oylamasında 'evet' sayısının bir adet dahi fazla çıkması halinde bu değişikliğin önü açılacak. İktidar kendisine yakın olan isimleri bu yerlere atayacak ve demokrasinin güvencesi Anayasa Mahkemesi kökten değişecek. Türkiye Cumhuriyetinin yönetim şeklinin değişmesine asla 'evet' demeyeceğiz.''
     Matkap, siyasetin yargının üzerinde olması halinde demokrasinin biteceğini iddia etti.