DEVLET BAKANI ÇAĞLAYAN HATAY'DA:

''2023 YILINDA İHRACATI 500 MİLYAR DOLAR HEDEFLİYORUZ. BUNUN 15 MİLYAR DOLARI YAŞ MEYVE VE SEBZEDEN OLMALI'' -''TÜRKİYE'DE DESTEKLENEN SEKTÖRLERİN BAŞINDA TARIM GELİYOR. HELALİ HOŞ OLSUN, GEÇEN YIL 5,8 MİLYAR TL DESTEKLEME DAĞITILDI'' -''TARIM SEKTÖRÜNÜN ZİHİNSEL DEVRİME İHTİYACI VAR. İLAÇ KALINTISI, AKDENİZ SİNEĞİ NEDENİYLE İADE EDİLEN ÜRÜNLERİ KENDİ HALKIMIZA DA YEDİREMEYİZ''
DEVLET BAKANI ÇAĞLAYAN HATAY'DA:
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ''2023 yılında ihracatı 500 milyar dolar hedefliyoruz. Bunun 15 milyarı yaş meyve ve sebzeden olmalı'' dedi.
     Çağlayan, Akdeniz Yaş Meyve-Sebze İhraçatçılar Birliği tarafından Anemon Otel'de gerçekleştirilen ''Yaş Meyve ve Sebze İhracatı ve Hatay'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Hatay'ın yaş meyve ve sebzede Türkiye'nin lokomotifi olduğunu söyledi.
     Hatay'ın Türkiye'de 1,7 milyar dolar ile geçen yıl en fazla ihracat yapan 9. ili olduğunu ifade eden Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Hatay benim için çok önemli kent. Akdeniz'in lojistik merkezi olan Hatay, sanayide demir-çelik, yassı mamul ve enerjinin yanı sıra tarımda da önemli bir merkez. Geçen yıl yaş meyve ve sebzede 1,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirilen kentin bu yıl 2 milyar dolar ihracat gerçekleştireceğine inanıyorum. Türkiye tarihinde ilk kez, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılı anısına 13 yıl sonrasına plan yapmıştır. 2023 yılında ihracatı 500 milyar dolar hedefliyoruz. Bunun 15 milyar doları yaş meyve ve sebzeden olmalı. Türkiye'de desteklenen sektörlerin başında tarım geliyor. Helali hoş olsun, geçen yıl 5,8 milyar TL destekleme dağıtıldı. Aslan payını her zaman tarım almıştır. Türkiye'de istihdamın yüzde 25'ini tarım karşılıyor. Bu nedenle tarımın geliştirilmesi için her türlü olanaklar değerlendirilmelidir.''
     Dış ticaretten sorumlu bakan olmasına rağmen Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile koordineli çalıştıklarını belirten Çağlayan, ''Tarım sektörünün zihinsel devrime ihtiyacı var. İlaç kalıntısı, Akdeniz sineği nedeniyle iade edilen ürünleri kendi halkımıza da yediremeyiz. Gıda güvenliğini AB istediği için yapmıyoruz. Hem ihracatta, hem de iç piyasada güvenli ve bilimsel gıda üretmek görevimiz olmalı'' diye konuştu.
     Tarımda, dünyada Çin, Hindistan, ABD'den sonra Türkiye'nin 4. büyük üretici olduğunu ifade eden Çağlayan, Akdeniz sineği nedeniyle 40 yıl önce Türkiye'ye ambargo koyan Japonya'ya geçen ay Mersin limanından ilk kez greyfurt gönderildiğini, Rusya, Almanya, Bulgaristan, Ukrayna ve yeni pazar Irak'ın dışında yeni pazarlara girmek gerektiğini kaydetti.
     Çağlayan Türkiye'den 342 büyük firmanın geçen yıl 114 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini, bu yıl 2008 yılında olduğu gibi 130-140 milyar dolar ihracat düşündüklerini, eski dönemlerde ''Büyük balık küçük balığı yer'' düşüncesinin ''Hızlı olan kazanır'' düşüncesine dönüştüğünü sözlerine ekledi.
    
     -EN ÇOK İHRAÇ EDİLEN SEBZE DOMATES
    
     Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçılar Birliği ve Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Ali Kavak, geçen yıl yaş meyve ve sebzede en çok ihraç edilen sebzenin, 483 milyon dolarla domates olduğunu, bu ürünü sırasıyla limon, mandalin, üzüm, kiraz, vişne, portakal, greyfurt, biber ve narın izlediğini, geçen yıl 1 milyar 955 milyon dolar yaş meyve ve sebze ihracatı gerçekleştiğini bildirdi.
     Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatta 10 yılda yüzde 300 artış yaşandığına dikkati çekerek, katma değeri yüksek, daha az enerji ve işçilik gerektiren ürünler üzerinde yoğunlaşılması gerektiğini söyledi.
     AK Parti Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat da ''müşteri her zaman haklıdır'' sloganıyla hareket etmek gerektiğini, müşterinin istediği kalitede meyve ve sebze üretilmesiyle ihracatın katlanarak artacağını belirtti.
    
     -TARIM SİGORTASI KANUNU-
    
     AK Parti Adana Milletvekili ve TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi, 1935 yılında Atatürk'ün döneminde gündeme gelen ''Tarım Sigortası Kanunu''nun çıkmasının kendi iktidarları dönemine nasip olduğunu, tarımda pazarlamaya ve lisanslı depoculuğa ihtiyaç duyulduğunu, Türkiye'de üretilen meyve ve sebzelerin sadece yüzde 5'inin ihraç edildiğini ve bunun yetersiz kaldığını ifade etti.
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ise Hatay'da tarım arazilerinin yüzde 20,3'ünün sulanabildiğini, yeni yapılacak barajlarla bu rakamı yüzde 60-80'lere çıkartmayı hedeflediklerini, Hatay'ın tarımda iddialı olduğunu kaydetti.
     Konuşmalardan sonra Ali Kavak, Bakan Çağlayan ve diğer konuşmacılara, mermer sürahi hedhe etti, plaket verdi.
     Daha sonra toplantı, basına kapalı devam etti.
     Toplantıya, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Antakya Ticaret Borsacı ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Kuseyri, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Hüsnü Salih Güder ve üreteci birlikleri temsilcileri katıldı.