DSP GENEL BAŞKANI TÜRKER:ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE EVET DEMEK ULUSAL BİRLİĞİN YAVAŞ YAVAŞ ORTADAN KALKMASI DEMEKTİR

DSP GENEL BAŞKANI TÜRKER: -''ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE 'EVET' DEMEK, TÜRKİYE'NİN FEDERAL BİR YAPIYA DÖNÜŞMESİ, ÜNİTER DEVLET YAPISININ, ULUSAL BİRLİĞİN YAVAŞ YAVAŞ ORTADAN KALKMASI DEMEKTİR''
DSP GENEL BAŞKANI TÜRKER:ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE EVET DEMEK ULUSAL BİRLİĞİN YAVAŞ YAVAŞ ORTADAN KALKMASI DEMEKTİR
DSP Genel Başkanı Masum Türker, ''Anayasa değişikliğine 'evet' demek, Türkiye'nin federal bir yapıya dönüşmesi, üniter devlet yapısının, ulusal birliğin yavaş yavaş ortadan kalması demektir'' dedi.
     Türker, Hatay'ın İskenderun ilçesinde, Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, DSP'nin referandumda ''hayır'' oyu vermeyi kararlaştırdığını belirtti.
     Referandumun, Türkiye'nin ve rejimin kaderini tayin edeceğini ifade eden Türker, ''Başbakan ve arkadaşları 'milletin anayasası' gibi yansıtıyorlar ancak, bu anayasayı millet hazırlamadı, bu yalnız AKP'li vekillerin hazırladığı anayasadır. Olsa olsa Recep Tayyip Erdoğan'ın anayasasıdır. Milleti aldatan bir slogan kullandıkları için üzüldüğümüzü belirtmek istiyorum'' dedi.
     Değişiklik paketindeki HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısıyla ilgili değişikliği içeren iki maddenin rejimin bile değişmesine neden olabilecek nitelikte olduğunu öne süren Türker, ''HSYK'yı ele geçirmek istiyor. Aşağıda alınan kararların kontrolü, yukarıda kendisine yakın olabilecek, siyasallaşan insanlar tarafından yapılsın istiyor. Bu acelecilik bundan'' dedi.
     Bu Anayasa değişikliğinin ardından yeni değişikliklerin yolda olacağının işaretlerinin verildiğini ifade eden Türker, şöyle konuştu:
     ''Anayasa Mahkemesi'nin yapısını da değiştirmeyi çok istiyorlar. Yapı değiştiği anda sulandırılacak, sulandırılınca herhangi bir mahkeme kararı farklılık kazanacak. Bu değişiklik olur olmaz yeni değişiklik yolda. O da temel değerlerin, Cumhuriyet'in temel değerlerini, demokratik, laik yapısının değiştirilmesi. Bu anayasaya 'evet' demek, Türkiye'nin federal bir yapıya dönüşmesi, özerk bölgelerin yavaş yavaş tanınması, üniter devlet yapısının, ulusal birliğin yavaş yavaş ortadan kalkması demektir. 'Evet' demek, 'diktatörlük' demek olacaktır.''
     Türker daha sonra, Mardinliler Derneği'ni (MAR-DER) ziyaret etti, ardından da Dörtyol ilçesine hareket etti.