DSP GENEL BAŞKANI TÜRKER HATAY DA

DSP GENEL BAŞKANI TÜRKER HATAY'DA: -''BU ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ AYNEN 1982 YILINDA OLDUĞU GİBİ SİYASİ PARTİLERLE UZLAŞMADAN, ONLARIN DÜŞÜNCELERİNİ DİKKATE ALMADAN MUHALEFETİ SUSTURARAK TBMM'DE KABUL EDİLDİ''

DSP GENEL BAŞKANI TÜRKER HATAY DA
 Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, Anayasa değişikliğinin aynen 1982 yılında olduğu gibi siyasi partilerle uzlaşmadan, onların düşüncelerini dikkate almadan muhalefeti susturarak, TBMM'de kabul edildiğini öne sürdü.
     Türker, Hatay'da partisinin il başkanlığında düzenlediği toplantıda, yaptıkları araştırmalar ve değerlendirme sonrasında, referandumda Anayasa değişikliğine ''Hayır'' oyu kullanmayı kararlaştırdıklarını söyledi.
     12 Eylül Anayasası'nın, Kenan Evren ve 5 generalin hazırladığı Anayasa olduğunu anımsatan Türker, şöyle konuştu:
     ''Bu Anayasa da Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasası. Bu Anayasa değişikliği aynen 1982 yılında olduğu gibi siyasi partilerle uzlaşmadan, onların düşüncelerini dikkate almadan muhalefeti susturarak TBMM'de kabul edildi. Biz diyoruz ki; ister 5 generalin, ister Recep Tayyip Erdoğan'ın dayattığı Anayasa olsun, hazırlanışı açısından ikisinin de birbirinden farkı yok. Bu birinci karşı koyuşumuz. İkinci nedeni ise Anayasa değişikliğini gündeme getiren AKP ve beraberindeki hukukçularının getirdiği Venedik kriterleri. Venedik kriterlerine uyulacaksa yerine getirilmeli. Venedik kriterlerine göre halk oylaması madde madde ya da gruplar halinde oylanarak yapılır. Değişikliğin içeriğine baktığımızda, gerek Anayasa Mahkemesi, gerekse HSYK'nin yapılarını değiştiren maddeler toplumun geleceğini karartan ve rejimin değişimine neden olabilecek nitelikte hazırlanmıştır. Diğer maddeleri de tek tek ele aldığımızda onların eksikliklerini ortaya koyabiliriz.''
     Yargıtay üyeliğine dışardan atama yaparak veya hakimler arasında seçim yaparak, hukukun üstünlüğünün bulandırılmak istendiğini öne süren Türker, ''Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın da kitabında belirttiği gibi, bir cemaatin, bir camianın eline geçerse, artık hukuk, hukukçu anlayışta değil, o camianın, cemaatin dünya görüşüne göre şekillenir ve bu görüşlere dayanarak, gelişir. Hukuk kaybolduğu zaman siyasallaşır'' diye konuştu.
     Türker, ayrıca bir gazetecinin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ''Genel Af'la ilgili sorusu üzerine, ''Bu konu bu dönemde gündeme gelmemeli. Ayrıca genel affa enine boyuna düşünülerek karar verilmesi gerekir. Terörün dinmediği dönemde genel affı konuşmanın doğru olmayacağını, şehit ve gazilerimizin de tepkilerinin de değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum'' dedi.