Halid, Filistin mücadelesini anlattı

Samandağ Kalkındırma Derneği’nin Temmuz festivali etkinlikleri kapsamında, Ahmet Kaya düğün salonunda “Ortadoğu’da Dinmeyen Gözyaşları” konulu panel düzenlendi. Panele Konuşmacı olarak Filistin Halk Kurtuluş Cephesinden Leyla Halid, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan katıldı. Berkat Kar’ın yönettiği panelde, Ortadoğu’daki gelişmeler, Filistin ve Türkiye’nin bölgedeki durumu ele alındı. 
Halid, Filistin mücadelesini anlattı

Panelde konuşan Leyla Halid, “bu gülen yüzlerle buluşmaktan şeref duyuyorum. Aranızda bulunmayı sağlayan başta Samandağ Kalkındırma Derneği ve Toplumsal Özgürlük Platformu’na teşekkür ederim. Burada Ortadoğu ve Filistin sorunu bu sıcak iklimde konuşurken kendimi ailemin ortasında hissediyorum. Bizler ezilenler dünyanın her yerinde ortak  sorunları yaşıyoruz. CHE ’nin dediği gibi “ zulüm nerede ise ben oradayım “ mücadelemiz ortaktır. Ezilenler dünyanın neresinde bir zafer kazanmışsa o bizim zaferimizdir. Ortadoğu meselesini konuşurken Filistin davasını da konuşmamız gerekiyor. Geçen yüzyılda terörist bir varlık ekildi ve bu sadece Filistin’e değil bütün halklara karşı olan bir varlıktır. Bölgemizde yapılan bütün planlar İsrail’in ayakta durması içindir. Siyonizm’e karşı bir mücadele bütün özgürlük isteyenlerin sorunudur. Bu hareket sömürücü ve işgalci bir harekettir.

 

Siyonizm’in ilk kongresinde alınan karar Filistin’i işgal edip İsrail devleti kurmaktı. Bu karar sömürgeci Avrupalılarla örtüşen bir karardır. Ve onlardan destek gördü. İngilizler, Siyonist örgütlere her türlü desteği yapmıştır. Geçmişten hatırlatmalar yapıyorum ki bu anı daha sağlıklı konuşabilelim. 

 

“MARKSİST- LENİNİST BİR PARTİYİZ”

 

İkinci Dünya savaşından sonra Nazizm’in Yahudilere yaptığını zulmü göstererek İsrail mazlum durumunu oynadı. Filistin halkı Nazilerden kaçan Yahudileri ekmek ve tuzla karşıladı. Ancak ne zaman ki Filistinliler bunu arkasında Siyonizm olduğunu öğrenince çatışmalar başladı. Dünyada halksız olarak kurulan tek devlet İsrail’dir. Filistinlileri göç ettirip halkını oraya taşıyan tek devlettir. Birleşmiş Milletler İsrail’i kabul etmesi için, göç eden Filistinlileri geri getirme şartı koymuştu. Fakat bu olmadı. Ve İsrail BM üyesi oldu ve desteklenmeye devam edildi. Filistin’in köy ve şehirlerinde katliamlar yaptılar.

 

1967’de İsrail bütün Arap ülkelerine savaş açtı. 6 günde işgal edilmeye Filistin toprağı kalmadı. Golan tepeleri ve Sina çölünü de işgal ettiler. Bundan sonra da Filistinliler kendilerini kendi silahlarıyla savunmaya başladılar. Arap ülkelerinin çoğu Filistin davasına destek veriyordu çünkü onlar mağlup olmuşlardı. Şimdi İsrail’le yan yana hareket ediyorlar ve farklılıklar olsa da bütünlük olarak aynı şekilde hareket ediyorlar. Filistin Devrimini Petro- Dolar la boğmaya çalıştılar. Filistin burjuvazisi de bu Petro- Dolara yattı. Bu yönetime karşı alternatif bir güç doğdu bu da Filistin Halk Kurtuluş Cephesidir.

 

Bu Cephe Marksist- Leninist bir partidir. Filistin, Fetih  gibi sağ bir örgütle temsil ediliyordu. Bizleri tanrıtanımaz insanlar olduğumuza dair çalışmalar yapıyorlardı. Biz sınıftan yana bir mücadele yürüttük. Filistin işçi sınıfı yoktu dünyanın her yerine dağılmış bir Filistin halkı var. Burjuvazi devrimci rol alabilir ama devrimi sonuna kadar götüremez. Filistin burjuvazisi bizi İsrail ile masaya oturtmaya çalıştı. Oslo ittifakını Robin ve Arafat imzaladı.  Bundan dolayı Filistin halkı Arafat’ı cezalandırdı. İsrail’in Faşist ve ırkçı olduğu ortaya çıktı.

 

Biz dünya halklarının kurtuluşunun bir parçasıyız. Lokal bir hareket değiliz. Evrensel bir mücadelemiz vardır. Çocuklarımız bir intifada yarattı, 1987’de kadınlarımız yeni bir ayaklanma yarattı.  Elerinde Nükleer silahları olan ülkelere karşı taşlarla karşı geldi. Bu mücadelede çoğumuz şahit oldu. Filistin halkı hala şehit vermeye devam ediyor. Bununla iftihar ediyoruz.

 

“HAMAS SİLAHI KENDİ KARDEŞİNE KARŞI KULLANDI”

 

Kötü bir yönetimle baş başa kaldık. Hala İsrail’e yaklaşan bir yönetim. Ve hala ders almıyorlar. Hamas işbaşına geldi. Seçimler sonucu geldi kararı halk verdi halka  saygılıyız.her ne kadar ideolojik olarak Hamas’la aynı düşünmüyorsak düşmana karşı beraberiz. Ulusal kurtuluş savaşında bu temel bir çelişki değildir. Silahı düşmana karşı beraber kullanıyoruz. Fakat Hamas silahı kendi kardeşlerine karşı kullandı. Biz bu eğilimi kınadık. Biz bilimsel olarak düşünüyoruz onlar dini düşünüyor. Biz İsrail’e karşı kan birliği içindeyiz. Sonuçta ciddi bir bölünmeyle karşı karşıya kaldık. Bu bölünme İsrail’in istediği şeydir. Biz teslim olan sağ cephe ile silahlarını kardeşine çevirmiş dinciler arasındayız. Birliğimiz gücümüzün temel kaynağıdır. Hamas ve Fetih,. Hayali ve kuşatma altında bir iktidar kavgasındalar.

 

   Özellikle kadınlara karşı anti demokratik yasalar çıkartılıyor biz onlara şiddetle karşı geldik ve bazılarını iptal ettirdik. Biz silahı intikam için tutmayız. siyasi tutuklamalara karşıyız. Bütün gücümüzü İsrail’e karşı birleştirmeye devam edeceğiz.

 

“DÜŞMAN BİR GÜNDE DEĞİŞİP DOST OLMAZ” 

 

Kimileri İsrail ve ABD arasında stratejik bir anlaşmazlığın olduğunu sanıyor. Obama gelirse İslam devletlerinde bir değişimin olacağı sanıldı. Fakat hiçbir şey değişmedi. Bunlar bir hayaldir. Düşmanın bir günde değişip dost olacağına inanmayın. ABD iki kule için iki ülke işgal etti. Biz İsrail’e karşı, siz de Emperyalizme karşı mücadelenizi devam ettiriyorsunuz. Filistin halkıyla dayanışmak  için boykot eylemlerinizi sıklaştırın.

 

Biz kan istemiyoruz, biz daha iyi bir hayat ve bağımsızlık için mücadele ediyoruz. Kadın olarak, bundan şeref ve onur duyan biri olarak, ezilen biri olarak ben hala kendi ülkemde mülteciyim. Ancak kadınlar olarak biz hayatı veriyoruz. Bunu hayatta erkeklerden bağımsız vermiyoruz. Mücadelemiz ulusal,sınıfsal ve sosyal olarak devam ediyor bundan da onur duyuyoruz”dedi.

 

SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan yaptığı konuşmada, “Dünyanın merkezi Ortadoğu’dur. Ortadoğu’nun temel sorunu olan Filistin sorunu 100 yılı aşmıştır. Hala çözülemedi bu da dünyanın merkezi olduğunu kanıtlıyor. Filistin meselesiyle birlikte Kürt meselesi çözülmeden demokrasinin gelmesi mümkün değildir. 1990 yıllarından sonra Ortadoğu’da savaş rüzgarları eskisinden daha şiddetli olmaya başladı. Şimdi daha farklı bir statükoya değil tahakküm sömürüsünün devam ettiği bir süreç yaşanıyor.

 

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişki, mecburiyet ilişkisi ve stratejik bir ittifaktır. ABD , İsrail ve Türkiye bölgenin üzerinde Emperyalist, Siyonist ve sömürünün devam etmesi için kurulan bir ittifaktır. İsrail’in Filistin’e saldırması ABD politikalarının bir sonucudur. ABD ver İsrail’ in oluşturduğu dehşet politikası bölge ülkelerine korku yaymak içindir. İsrail Türkiye ilişkisi hükümetler üstü bir ilişkidir.

 

Ülkemizin temel sorunu olan Kürt sorunu açılım süreciyle iyi şeyler olacak dedikleri süreç tam çıkmaza girmiş durumdadır. Bu durum PKK’nın tasfiyesidir. PKK 5 yıl ciddi bir şekilde silah bırakmıştı fakat bu süreç olumlu bir şekilde kullanılmadı. Sanki Kürt meselesi hiç yokmuş gibi davranıldı. Her iki taraftan cenazelerin gelmesi içimizi dağlıyor. Kürt Halkının liderlerini görmeden bu iş çözülmez. İsrail Filistin meselesi çözüldüğünde İsrail eskisi gibi olmaz Kürt meselesi çözüldüğünde de Türkiye skisi gibi olamaz. Her ikisi çözüldüğünde de ABD’nin gücü eskisi gibi olamaz.

 

Türkiye’de devrimcilerin şiddetli bir şekilde yan yana geleleri ihtiyacı vardır. Kürt mücadelesiyle stratejik bir ittifaka ihtiyaç vardır. Bir anti emperyalist cepheye ihtiyaç vardır. Bu zor değildir bu konuda SDP ve TÖP bir adım atmış durumdadır. Bunu tüm siyasetçilerle tartışmaya ve görüşmeye açıyoruz” dedi.

 

Sanatçı Ferhat Tunç panelde söz alarak, “Leyla Halid’le aynı ortamı paylaşmaktan onur duyuyorum. Biz onun mensubu olduğu Filistin hlk Kurtuluş Cephesi’yle iftihar ediyoruz. Ortadoğu halklarıyla ortak kaderi paylaşıyoruz. Kendi coğrafyamızda farklı inançlara tahammül edilmemektedir. Filistin’de olduğu gibi Türkiye de Kürt meselesinin çözülmesi gerekiyor. Barış dediğimiz zaman nelerle karşılaştığımızı görüyoruz. Türkiye kendi Kürt sorunu çözmüş olsaydı İsrail’e karşı gösterdiği direnci anlayabilirdik ama Türkiye’nin savaş uçakları kendi coğrafyasında halkına karşı yöneltmiş durumdadır. Ve bu silahların çoğunu İsrail’den alıyor. Açılım sahtedir.

 

Taş atan çocuklar bunu Filistinli çocuklardan öğrendi. Kürt Kadınları da direnmeyi Filistinli kadınlardan öğrendi. Bizler eşit ve özgür olduktan sora birbirimizle sorunumuz olmaz. Irkçılığın artık hiçbir yerde çözüm olmayacağını bilen bir halız. Eğer benim 15 sene hapis yatmam bu coğrafyaya barış getirecekse, sorunları çözecekse ben 30 yıl yatmaya hazırım”dedi.