Harbiye Şükrü Kanadlı İlköğretim Okulunda Neler Oluyor

Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı Defne ilçesinde bulunan Harbiye Şükrü Kanadlı İlköğretim Okulunda eğitimin dinselleştirilmesini yazılı bir soru önergesiyle Meclise taşıdı.
Harbiye Şükrü Kanadlı İlköğretim Okulunda Neler Oluyor
Konuyla ilgili açıklama yapan Yarayıcı:“Seçim bölgem Hatay’ın Defne ilçesinde bulunan Harbiye Şükrü Kanadlı İlköğretim Okulu ile ilgili yoğun şikayetler almaktayım. Şikayetlere göre söz konusu okulda:Zorunlu din dersi uygulamasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince mahkum edildiği bir dönemde Harbiye Şükrü Kanadlı İlköğretim Okulu, bırakın zorunlu din dersini, neredeyse eğitimin tamamını din eğitimine çevirmeye başlamıştır. Özellikle sınıf öğretmeni N.Y. branş derslerinde dahi ağırlığı din konularına vermektedir.8 – 9 yaşındaki çocuklar “cehennemde yanma” kavramıyla korkutulmakta. Bu yaşta soyut düşünme yeteneğinden yoksun çocuklar bu nedenle geceleri kabuslarla uyanmaktadır.Okul müdürü,  müdür yardımcısı ve öğretmen N.Y tarafından velilerden habersiz “Kutlu Doğum” haftası etkinlikleri düzenlenmiştir. Bu etkinlikte öğrencilere zorunlu olarak ilahiler ezberletilerek 29 Nisan’da son derste tüm okula sunum yapmaları istenmiştir. Yoğun tepkiler üzerine etkinlik son anda iptal edilmiş olsa da zihniyet aynen korunmaktadır.Alevi Vatandaşlarımızın Çocuklarına Hakim Mezhebin İnancı DayatılmaktadırDefne Alevi vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı bir ilçemizdir. Alevi vatandaşlarımızın inançları yok sayılarak belli bir mezhebin inanç sistemi zorla dayatılmak istenmektedir.” Dedi.Yarayıcı’nın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle sorduğu sorular:
1-      Çevre okullarda “Kutlu Doğum” etkinlikleri düzenlenmez iken, Alevi vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı Defne İlçesinin Harbiye Şükrü Kanadlı İlköğretim Okulu’nda bu etkinliğin düzenlenmesindeki amaç nedir?

2-      Branş derslerinin ağırlıkla olarak din derslerine dönüştürüldüğü iddiaları doğru mudur? Bu iddialarla ilgili olarak sınıf öğretmeni N.Y hakkında velilerden şikayet gelmiş midir? Gelmiş ise ne gibi bir işlem yapılmıştır?

3-      İlköğretim çağındaki çocukların soyut düşünme yetileri gözetilmeden “cehennem” kavramı ile korkutulmaları bilimsel eğitime  uygun mudur? Bu kavramların ilkokul düzeyinde verilmesinin uygunluğu konusunda Bakanlığınızda bilimsel bir araştırma var mıdır?

4-      Söz konusu okulda müfredat dışına çıkılarak öğrencilere zorunlu din dersleri verilmesi inanç özgürlüğüne müdahale değil midir?

5-      Hatay gibi, yüzyıllardır farklı inanışların bir arada yaşadığı bir kentte İslam’ın  belli bir mezhebinin dayatılmak istenmesinin ardındaki amaç nedir?

6-      Bakanlığınızın son yıllardaki politikaları göz önünde bulundurulduğunda: Eğitimde hedefiniz çağdaş bilimsel bir eğitim mi, dini eğitim midir?

7-      Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin zorunlu din dersleri hakkındaki hükümleri ne zaman uygulamaya konulacaktır?