HATAY VALİSİ LEKESİZ:HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ YOKSA HİÇBİR KURUM VE KURULUŞ AYAKTA KALAMAZ

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ''hukukun üstünlüğü yoksa hiçbir kurum ve kuruluşun ayakta kalamayacağını'' söyledi.
HATAY VALİSİ LEKESİZ:HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ YOKSA HİÇBİR KURUM VE KURULUŞ AYAKTA KALAMAZ
Lekesiz, yeni adli yılın başlaması dolayısıyla Savon Hotel'de düzenlenen etkinlikte, Türkiye'nin laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olduğunu ifade etti.
     Bir ülkede hukukun üstünlüğü sağlanamamışsa üretim gücünün büyümeyeceğine, demokrasinin işlemeyeceğine ve hiçbir alanda gelişme yaşanmayacağına dikkati çeken Lekesiz, ''Hukukun üstünlüğü yoksa hiçbir kurum ve kuruluş ayakta kalamaz. Hukukun üstünlüğü her alandaki gelişmenin kaynağıdır. Aynı zamanda insana verilen değerdir. Özgürlükler kısıtlanırsa hukuka dayalı bir sistemden söz edilemez. Hukukun üstünlüğünün yaşama geçmesi, hak ve adalet kavramının gelişmesinde savcılarımızın, hakimlerimizin yargı çalışanlarımızın tümünün emeği vardır'' diye konuştu.
     Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım da anayasa değişikliğiyle özellikle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısında ve oluşumunda yapılan düzenlemenin yüksek heyetin yapısı ve çalışma usulleri ile ilgili devrim niteliğinde yenilikler içerdiğini belirtti.
     Yargının yeni bir döneme girdiğini belirten Yıldırım, ''Artık önümüzdeki süreçte HSYK üyelerinin önemli bir bölümü hakim ve cumhuriyet savcıları tarafından seçilirken, kurulun kendi sekretaryasının oluşturulması ve teftişin doğrudan yüksek kurul tarafından yönlendirilmesi süreci başlamıştır'' dedi.
     Baro Başkanı Sinan Akgöl ise 12 Eylül'de gerçekleştirilen anayasa paketi halk oylaması sonuçlarına herkesin saygı göstermesi gerektiğini dile getirdi.
     İnsan hak ve özgürlüklerinin referandum konusu yapılmasından özenle kaçınılması gerektiğini ifade eden Akgöl, bu yola sık başvurulmasının ayrıştırmaya ve kutuplaşmaya ittiğini söyledi.
     Tamamı uzlaşı içinde hazırlanacak, toplumumuzun yeni ve sivil bir anayasa ihtiyacının devam ettiğini ifade eden Akgöl, ''Cumhuriyetin temel nitelikleri, devletimizin kuruluş ruhu ve amacı esas alınarak yeni bir anayasanın yeni meclisle birlikte çalışmaları başlatılmalıdır. Bu anayasa çalışmalarında toplumsal uzlaşı aranmalı, insan hakları güvence altına alınmalı, tam ve eksiksiz demokrasinin, hukukun üstünlüğünün tüm koşulları sağlanmalıdır'' diye konuştu.
     Etkinliğe Hatay Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Mehmet Semih Erdoğan, Adalet Komisyonu Başkanı Esabil Saylak, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Jandarma Komutanı Albay Vedat Çolak ve avukatlar katıldı.