HATAY VALİSİ LEKESİZ İN OYLAMAYLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİ

HATAY VALİSİ LEKESİZ: -''HALK OYLAMASININ HOŞGÖRÜ VE BARIŞ ORTAMINA YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE GEÇMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM''
HATAY VALİSİ LEKESİZ İN OYLAMAYLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİ
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, 12 Eylül tarihinde yapılacak referandumun kentin, hoşgörü ve barış ortamına yakışır bir şekilde geçmesi temennisinde bulundu.
     Lekesiz, Valilik Brifing Salonu'nda, siyasi partilerin il başkanları ile yaptığı referandumla ilgili değerlendirme toplantısı yaptı.
     Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Lekesiz, alınan kararlara herkesi uyması gerektiğini söyledi.
     Siyasi partilerin genel merkezleri tarafından organize edilecek miting ve kapalı yer toplantılarındaki mekanlar hariç olmak üzere, siyasi partilerin ilgili mevzuata göre halk oylaması gününe kadar afiş, flama, bayrak gibi materyalleri asabilmelerine yetkilerinin olduğu alanlarda bu haklarından feragat edeceklerini belirten Lekesiz, alınan kararları şöyle sıraladı:
     ''Bilboard ve raketlerin ilgili mevzuata göre kullanılmasının kapsam dışında tutulacak. Yapılan anayasa değişikliği teknik bilgileri içermesi dolayısıyla değişiklikleri anlatan el ilanı, broşür ve benzeri materyaller dağıtılabilecek. Ancak bu ilan ve broşürlerde, kentin barış, hoşgörü ve kardeşlik içerisinde yaşama iradesine ve iklimine ters düşecek ibarelere yer verilmemesi gerekiyor. Ayrıca, diğer siyasi parti mensuplarının bir kısmını veya tamamını eleştiri sınırlarını aşmak suretiyle rencide edebilecek ifade ve ibarelerin yer almamasına, halk oylaması gününe kadar partiler tarafından araç konvoyu yapılmamasına, oy birliği ile karar verildi.''
     Lekesiz, halk oylaması sürecinin Hatay'ın hoşgörü ve barış ortamına yakışır bir şekilde geçmesini temenni etti.
     Toplantıya, siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra İl Jandarma Komutanı Albay Vedat Çolak ve İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç da katıldı.