Samandağ’da, “Topraklarımıza sahip çıkalım” paneli

Samandağ Tekebaşı Beldesi’nde, Aslanlar Düğün Salonu’nda Halk Cephesi tarafından bir panel düzenlendi.
Samandağ’da, “Topraklarımıza sahip çıkalım” paneli

17 Haziran 2010’da Tekebaşı beldesinde kurulmak istenen rüzgar elektrik santrallerine (RES) karşı halkın gösterdiği direniş ve şirketleri topraklarından kovması üzerine ihtiyaç duyulan panelde, topraklarımızı geri almanın hukuki yolları, örgütlenme ve direniş konusu anlatıldı.

HHB avukatlarından Oya Aslan ve Halk Cephesi adına Gültekin Arslan’ın panelist olarak katıldığı etkinlikte, Epik Sanat Tiyatrosu hazırladığı bir skeçle, yerel sanatçılardan Ali ESER ve Doğan DÖNMEZ ise türküleriyle yer aldılar. İlk başta söz alan Gültekin Arslan direniş sürecinden bahsetti.

Konuşmasının sonunda;   “Bundan sonra da RES şirketlerinin gelmesi üzerine hep birlikte hareket edecek miyiz?” sorusuna karşılık halkın alkışlarla hep bir ağızdan ‘EVET’ demesiyle birlikte halk bundan sonra da RES’lere karşı direneceğini göstermiş oldu. Arslan’ın ardından HHB avukatlarından Oya ASLAN, halkın tarım yaptığı özel ve hazine arazilerinin devlet ile halkın yetkileriyle ilgili hukuki bilgi verdi. Av. Aslan yasaların halk için değil de tekelci şirketlerin menfaatleri gözetilerek yasa koyucular tarafından hazırlandığını söyledi. Bundan dolayı halkı topraklarını alabilmesi için yasal yollarla birlikte meşru direnişlerle kazanılacağına vurgu yaptı.

Daha sonra halkın söz aldığı etkinlikte pervanelerin bazı kesimler tarafından siyasi rant elde edilmek amacıyla kullanılmak istendiğine vurgu yapılarak düzen partileri eleştirildi. Ayrıca on milletvekili bulunan Hatay’da hiçbir milletvekilinin bu olayda halkı sahiplenmemesi sert bir şekilde eleştirildi. Arazisi elinden alınmaya çalışılan bir vatandaş yoksul olduklarını ve tek geçim kaynaklarının çiftçilik olduğunu büyük bir öfkeyle dile getirmesi dikkat çekti.

400 kişinin katıldığı etkinliğin ilerleyen bölümlerinde Epik Sanat Tiyatrosu pervane direnişini anlatan bir skeç sergiledi. Son olarak Ali Eser ve Doğan Dönmez’in sunmuş olduğu müzik dinletisiyle etkinlik sona erdi.

18 Temmuz Pazar günü ise HHB avukatı Oya Aslan, Asi Gazetesi ile birlikte pervanelerin kurulacağı arazilerde inceleme ve röportaj yaptı. İnceleme sırasında tarlalarında çalışanlar yetiştirdikleri ürünleri göstererek toprakların şirketin yansıttığı gibi çorak bir arazi olmadığını anlattılar. Tarlada olmayan mağdur köylülerin de evlerine gidilerek mağduriyetleri hakkında bilgi alındı. İnceleme sonunda halkın pervanelere olan öfkesi ve topraklarını sahiplenme kararlılığı görüldü.