10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ

VALİ YARDIMCISI MARDİNLİ: ''ÖZGÜRLÜK, ADALET VE EŞİTLİK İNSAN ONURUNA YAKIŞAN HAYATIN TEMELİDİR'' (
10 ARALIK DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ
 Hatay Valisi Orhan Mardinli, özgürlük, adalet ve eşitliğin insan onuruna yakışan hayatın temeli olduğu belirtti.
     Mardinli, ''10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'' nedeniyle Yusuf Binkaya Çok Amaçlı Salon'da düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin insan hakları konusunda önemli mesafeler katettiğini söyledi.
     Dini, dili, cinsiyetiyle ilgili kimsenin farklı değerlendirilemeyeceğini, herkese eşit davranılması gerektiğini ifade eden Mardinli, ''Özgürlük, adalet ve eşitlik insan onuruna yakışan hayatın temelidir. Bunlardan biri yıkılırsa diğerinin de ayakta kalması mümkün değildir'' diye konuştu.
     Kardeşlik ve barışın hüküm sürdüğü Hatay'da insan haklarına dayalı bir hayatın hüküm sürdüğünü vurgulayan Mardinli, bunun devamı noktasında herkese büyük sorumluluk düştüğünü kaydetti.
     Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) 10. Dönem Sözcüsü Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Hatice Can da kadın ve çocuk hakları konusunda katılımcılara bilgi verdi.
     İnsan hakları ihlalleri ve ayrımcılığın bulunduğu bir dünyada yaşadığımızı vurgulayan Can, bu konuda gelişmekte olan ülkelerle gelişmişler arasında uçurumlar bulunduğunu kaydetti.
     Konferansa İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı personeli ve vatandaşlar katıldı.