20 YILLIK BÜYÜK AŞK NİKAHLA TAZELENDİ

İKİNCİ BAHARDA 20 YIL SONRA GELEN NİKAH -HATAY'DA HAYATLARININ İKİNCİ BAHARINDA BİRBİRLERİNİ TARLADA GÖREREK AŞIK OLAN VE 20 YIL BİRLİKTE YAŞAYAN GARİP VE DÜRDANE KAHVECİOĞLU ÇİFTİ, KAYMAKAMIN DEVREYE GİRMESİYLE RESMİ NİKAHLA EVLENDİLER
20 YILLIK BÜYÜK AŞK NİKAHLA TAZELENDİ
 Hatay'ın Erzin ilçesinde birbirlerini tarlada çalışırken gören ve aşık olan Garip ve Dürdane Kahvecioğlu çifti, bir arada yaşadıkları 20 yılın ardından Kaymakam İskender Yönden'in devreye girmesiyle resmi nikahla evlendiler.
     Erzin ilçesi Bahçelievler Mahallesi'nde tek odalı bir evde yaşam mücadelesi veren Garip ve Dürdane çifti, hayatlarının ikinci baharında yapılan resmi nikahla aşklarını tazelemenin mutluluğunu yaşıyor.
     Garip Kahvecioğlu (78) AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk evliliğini 17 yaşında yaptığını ve bu evliliğinden bir kızının dünyaya geldiğini, yaklaşık dokuz yıl evli kaldığını ancak anlaşamayarak ayrıldığını ifade ederek, dört yıl bekarlığın ardından 11 yıl süren ikinci evliğinde de mutlu olmadığını ve boşandığını anlattı.
     Gençliğinde tarlalarda çalışan işçilerin başında kahyalık yaparak geçimini sağladığını vurgulayan Kahvecioğlu, üçüncü evliğinin de ayrılıkla sonuçlandığını belirtti.
     Daha önceki evliliklerinden 3 kız babası olduğunu, bir daha aynı kaderi paylaşmamak için evlilik defterini kapattığını dile getiren Garip Kahvecioğlu, ''Bütün evliliklerim hep mutsuzluk ve pişmanlıklarla dolu. Bu nedenle evlilik defteri benim için kapanmıştı. Ta ki tarlada işçi olarak çalışan Dürdane'yi görene kadar. Hayatımın ikinci baharında tanıştığım Dürdane'ye ilk görüşte aşık oldum. Bir evlilik yapan ve 5'i kız dokuz çocuk sahibi Dürdane'yi zar zor ikna ederek 20 yıl önce bir arada yaşamaya başladık'' dedi.
     Kahvecioğlu, tarım işçiliğiyle geçimlerini sağladıkları için maddi imkansızlıkları bulunduğunu, bu nedenle resmi nikah kıydıramadıklarını ifade ederek, birlikte yaşadığı Dürdane Atalan'ın da hiç böyle bir talebinin olmadığını söyledi.
     Aldıkları yaşlılık maaşıyla geçimlerini sağladıklarını, eşinin ve kendi çocuklarından destek görmediklerini belirten Kahvecioğlu, Kaymakam İskender Yönden'den yardım istemeye gittiğinde ''resmi nikah'' şartıyla karşılaştığını anlattı.
     Kaymakam Yönden'in talimatıyla görevlendirilen nikah memurları tarafından kıyılan nikahla ''tek aşkım'' dediği Dürdane ile yıllar sonra da olsa aynı soyadı taşımanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Garip Kahvecioğlu, bu konuda katkıda bulunanlara minnettar olduğunu dile getirdi.
     Üç yıl önce merdivenden düşmesi nedeniyle iki bacağı da dizden kırılan ve ameliyatla platin takılan 74 yaşındaki Dürdane Kahvecioğlu da, kalça çıkıklığı nedeniyle ayağa kalkmakta da güçlük çektiğini belirtti.
     Rahatsızlıkları nedeniyle bir iş yapamadığını, kişisel ihtiyaçlarını bile eşinin karşıladığını anlatan Dürdane Nine, ''Tarlada tanıdığım Garip, artık benim elim kolum. Onun sayesinde hayata yeniden tutunuyorum'' diye konuştu.
    
     -KAYMAKAM YÖNDEN
    
     Erzin Kaymakamı İskender Yönden ise ilçede aile hekimliği uygulamasına geçilmesinin ardından yapılan kayıt işlemlerinde 20-30 yıldır bir arada yaşayan ve resmi nikahı bulunmayan çok sayıda çiftin tespit edildiğini söyledi.
     Yaptıkları çalışmayla nikahsız yaşayanları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan belli bir bütçe ayırarak evlendirmeye çalıştıklarını ifade eden Yönden, bu kapsamda 22 kişinin nikahını kıydıklarını bildirdi.
     Kendisine yardım için başvuran Garip Kahvecioğlu'nun da bu kapsamda tespit edildiğini vurgulayan Yönden, yaptıkları çalışmayla 20 yıldan bu yana bir arada yaşayan çiftin resmi nikahını yaptıklarını belirtti.
     Aldıkları yaşlılık maaşı ile geçimini sağlayan Garip Kahvecioğlu'nun eşinin rahatsızlığı nedeniyle evde bakım ücretinden de yararlanabileceğini dile getiren İskender Yönden, bu şekilde nikahlarını kıydırdıkları ileri yaşlardaki vatandaşlara her türlü desteği yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.