4 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ

''4 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ'' -HATAY VETERİNER HEKİMLER ODASI BAŞKANI HAMURCU: -''TOPLUMLARIN GELİŞMİŞLİK DÜZEYLERİ HAYVANLARA YAPTIĞI MUAMELEYLE ÖLÇÜLÜR''
4 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ
HATAY - Hatay Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, toplumların gelişmişlik düzeylerinin hayvanlara yapılan muameleyle ölçüldüğünü bildirdi.
     Hamurcu, ''4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'' dolayısıyla yaptığı açıklamada, gelişmemiş ülkelerde hayvanların ilkel varlık ya da mal muamelesi görürken, AB ülkelerinin 1996 yılında yayınladıkları direktiflerle hayvanları mal statüsünden çıkartıp hissedebilir varlıklar olarak kabul ettiklerini anımsattı.
     Toplumun bir kesimi hayvanları yaşamın bir parçası, başka bir kesimin ise onları yok edilmesi gereken varlıklar olarak gördüklerine dikkati çeken Hamurcu, şöyle devam etti:
     ''Toplumların gelişmişlik düzeyleri hayvanlara yapılan muameleyle ölçülür. Bu farklı bakış açısının acısını en fazla sokak köpekleri çekmektedir. Onları yasalar bile koruyamıyor. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu sokak köpeklerinin kısırlaştırılıp alındığı yere bırakılmasını emrediyor. Ancak aynı kanun alt yapısı kurulmadan, karmakarışık, plansız ve programsız şekilde uygulanıyor olması aslında hem hayvan, hem insan refahını ve hem de halk sağlığını tehdit ediyor. Kanundan sorumlu olan Çevre ve Orman Bakanlığı kanuna yeterince sahip çıkamıyor. Sonuçta ne kent halkı, ne hayvan seven insanlar ne de hayvanların sorunları çözülüyor. Bu konuda kaynaklar boşuna israf ediliyor ve önemli miktarda para boş yere taşeron firmalara aktarılıyor.''
     Hamurcu, bakanlığın yetersiz kalmasının nedenlerinin çok açık olduğunu ileri sürerek, Hayvan Koruma Kanununun veteriner hekimlik uygulaması olmasına rağmen bakanlığın taşra teşkilatlarında görevli veteriner hekimlerin bulunmadığını ileri sürdü.