55 YAŞINDA AĞAÇ OYMACILIĞI USTASI OLDU

-EMEKLİ OLDUKTAN SONRA VAKİT GEÇİRİP STRES ATMAK İÇİN İZLEYEREK AĞAÇ OYMACILIĞINI ÖĞRENEN HATAYLI ÖMER BOZ, YAPTIĞI HAYVAN FİGÜRLERİYLE HEM AİLE BÜTÇESİNE KATKI SAĞLIYOR, HEM DE ÜRÜNLERİYLE YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN BEĞENİSİNİ TOPLUYOR -BOZ: ''AĞAÇ OYMACILIĞIYLA GEÇ TANIŞTIM, ANCAK 7 YIL İÇİNDE SANATI BAŞKALARINA ÖĞRETECEK KADAR USTA OLDUM'' -''KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINDAN BELGE ALARAK OYMACILIĞI HERKESE ÖĞRETMEYİ HEDEFLİYORUM''
55 YAŞINDA AĞAÇ OYMACILIĞI USTASI OLDU
Salim Taş - Hataylı Ömer Boz, 55 yaşında emekli olduktan sonra vakit geçirip stres atmak için izleyerek ağaç oymacılığını öğrenip, yaptığı hayvan figürleriyle hem aile bütçesine katkı sağlıyor, hem de ürünleriyle yerli ve yabancı turistlerin beğenisini topluyor.
     Boz (62), AA muhabirine yaptığı açıklamada, seralarda çalışmak için gittiği Antalya'da turistik tesislerin önünde ağaç oymacılığı yapanlara bakarak bu sanatı öğrendiğini, kendini geliştirerek fuarlara katıldığını söyledi.
     Zeytin ve mandalina başta olmak üzere hemen hemen her ağaçtan faydalandığını ifade eden Boz, şöyle devam etti:
     ''Emekliliğimin ardından Antalya'da yaşayan kızlarımın yanına gittim. Emeklilikte aldığım aldığım para yetmiyordu. Bunun için seralarda çalışmaya başladım. Antalya'da çok sayıda ağaç oymacısı olduğunu gördüm. Bunu yapanlarla sohbet etmeye, nasıl yaptıklarıyla ilgili bilgi almaya başladım. Usta-çırak yöntemiyle öğrendiğim bilgileri daha sonra evde kendi kendime denedim. İlk denemelerimde sayısız ağaç dalı harcadım. Ama üç aylık bir sürede bu işin ustası oldum. Gündüz serada çalışıp, akşam da evde ağaç oymaya başladım. Yaptığım çalışmaları turistik tesislerin önünde bulunan ağaç oymacılarına ve bazı mağazalara götürdüm. Yaptığım hayvan figürleri büyük beğeni topladı ve kısa sürede tanınmaya başladım.''
     Merakla başladığı ağaç oymacılığında her gün farklı hayvan figürlerini yaptığını vurgulayan Boz, eserlerini topladığı ağaç kökleri ve dallarını keser, bıçak, vernik ve boya kullanarak ortaya çıkardığını kaydetti.
     Kedi, köpek, balık, kuş, horoz, timsah, yılan ve geyik gibi figürleri yaptığını ifade eden Boz, bunlarla başta Antalya olmak üzere Fethiye, Bodrum, Marmaris gibi turistik yörelerde fuarlara katıldığını ve 10 ile 100 TL arasında değişen fiyatlarla sattığını, yapıtlarının fuarlarda büyük ilgi gördüğünü söyledi.
    
     -AB FONLARINDAN YARARLANMAK İSTİYORUM -
    
     Boz, 7 yıldır yaptığı işini daha da büyütmek ve geliştirmek için AB destekli proje haline getirmeyi planladığını ifade ederek, şöyle devam etti:
     ''Ağaç oymacılığıyla geç tanıştım, ancak 7 yıl içinde sanatı başkalarına öğretecek kadar usta oldum. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belge alarak, oymacılığı herkese öğretmeyi hedefliyorum. Belgemi almam halinde, AB fonlarından yararlanarak işimi daha da geliştirip, başkalarını da öğretmeyi hedefliyorum. Ayrıca yetenekli gençlere de istihdam sağlarım. Şu anda bir belgem olmadığı için kurs açamıyorum. Yine de meraklı kişilere mesleği öğretmeye çalışıyorum.''