8 MAYIS DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ -

 Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, talasemi hastalığının tedavisinin mümkün olmadığını, hastalara devamlı kan gerektiğini, onlar için ve tüm hastalar için herkesi kan bağışı yapmaya davet etti.
8 MAYIS DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ -
 
      Lekesiz, 8 Mayıs Dünya Talasemi günü dolayısıyla, Thalassemi Dayanışma Derneği (TADAD) Hatay Şubesi'nin Harbiye Grand Boğaziçi Otel'de düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, kentte İl Sağlık MÜdürlüğü'nün talasemiye karşı yürüttüğü karalı mücadele sonucunda yeni doğan hasta çocuk sayısının oldukça düştüğünü belirtti.
     Evlenecek çiftlerin talasemi tarama testi yaptırmasının 1994 yılından beri zorunlu hale geldiğini ifade eden Lekesiz, taşıyıcı olan çiftlerin yeni talasemi hastalarının doğmaması için evlenmemeleri konusunda bilgilendirildiğini ifade etti.
             
     Lekesiz, aynı güne denk gelen ''Anneler Günü''için de tüm talasemi hastalarının ve her şeye rağmen her zaman yanımızda olan annelerin gününü kutladığını kaydetti.
     İl Sağlı Müdürü Bayram Kerkez ise kentte yeni doğan talasemili çocuk sayısının oldukça düştüğünü, 2012 yılının sonuna kadar yeni doğan hasta çocuk sayısını sıfıra çekmeyi hedeflediklerini belirtti.
     TADAD Hatay Şubesi Başkanı Burhan Kerimoğlu da 8 Mayıs Dünya Talasemi ve Anneler Günü'nü kutlayarak etkinliğe katılan herkese teşekkür etti.
     Etkinlikte talasemi hastası Ahmet Yıldız'ın konuşması ve İstiklal Marşı'nı okuması salondan büyük alkış aldı.
     Anneler Günü dolayısıyla yılın annesi talasemi taşıyıcısı Sibel Topal'a kızı Alisya çiçek verdi, programa katkılarında dolayı Harbiye Grand Boğaziçi Otel işletme sahibi Medyan Aslanyürek'e TADAD Şube Başkanı Kerimoğlu plaket sundu.
     Etkinlikte TADAD Genel Başkanı Opr. Dr. Duru Malyalı, Tabipler odası Başkanı Selim Matkap ve birçok davetli katıldı.