ACKD KURULMAK İSTENEN BAZ İSTASYONUNA TEPKİ GÖSTERDİ

- Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD)Sekreteri Dr. Ali Kanatlı, Dünyada baz istasyonlarıyla ilgili ciddi endişeler varken, Hatay'da baz istasyonlarının rastgele, hesapsız bir biçimde her tarafa ikişer üçer kurulması kamuoyunda ciddi endişelere yol açtığını söyledi.
ACKD KURULMAK İSTENEN BAZ İSTASYONUNA TEPKİ GÖSTERDİ
 Kanatlı, dernek binasında Sümerler Mahallesi sakinleriyle birlikte düzenledikleri basın toplantısında, Mahallede kurulmak istenen baz istasyonuna karşı olduklarını belirtti.
     Antakya'da yaptıkları araştırma sonucunda kentin GSM operatörlerinin çekmediği yerlerin nadir olduğunu ifade eden Kanatlı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Tüm dünyada baz istasyonlarıyla ilgili ciddi endişeler varken hemen her binanın üzerine, refüjlere, yeşil alanlara mantar gibi baz istasyonu kuruluyor. Bu da halkımızın haklı bir şekilde endişelenmesine yol açıyor. Peki buna dur diyecek bir birim yok mu? Her isteyen elini kolunu sallaya sallaya izin almadan istediği yere baz istasyonu kurabilecek mi? Bunun kriteri nedir? Yargıtay'ın verdiği her kararda halkın psikolojik durumunun baz istasyonlarından daha önemli olduğu vurgulanmasına rağmen baz istasyonlarına neden izin veriliyor?''
     Sümerler Mahallesi sakinlerine adına konuşan, Ömer Bitargil de mahallelerinde kurmak istenen baz istasyonunun sağlıklarını tehdit edeceğini savundu.
     Baz istasyonlarının yaymış olduğu elektromanyetik ışınların yoğunluğunun insan sağlığına ciddi boyutlarda zarar verdiği konusunda bilimsel verilerin var olduğunun altını çizen Bitargil, '' Mahalle sakinlerimizin çoğu sağlıklarının bozulacağından endişe etmektedir. Her gün evimizden çıkarken bizlerin veya en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızın 3-5 sene sonra kanser olma endişesini yaşamak istemiyoruz. Kurulmak istenen baz istasyonuna izin verilmesin. Bu konuda elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz'' dedi.