AIDS HASTALIGI TOPLANTISI

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Korten: -''HİV günümüzde ölümcül hastalık kategorisinden kronik hastalıklar kategorisine gerilemiş durumda'' -HATAM Müdürü Prof. Dr. Ünal: ''Son yıllarda AİDS, gençler ve kadınlarda daha fazla görünmeye başladı''
AIDS HASTALIGI TOPLANTISI
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Volkan Korten, ''HİV günümüzde ölümcül hastalık kategorisinden kronik hastalıklar kategorisine gerilemiş durumda''
     Korten, Ottoman Pallace Otel'de düzenlenen ''Klinik HİV/AİDS Sempozyumu'' kapsamında gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk olarak 1980'li yılların başında ortaya çıkan ve günümüzde dünyada 34 milyon kişinin mücadele ettiği HİV'in, insanın bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve tedavi edilmediği durumda ise etkisiz hale gelmesine neden olan bir virüs olduğunu söyledi.
     HİV'in bağışıklık sistemi üzerinde yaptığı tahribat sonucu vücutta gelişen enfeksiyona AİDS denildiğini belirten Korten, şunları kaydetti:

     ''Son gelişmeler ve uygulanan tedaviler sayesinde HİV (AİDS) günümüzde ölümcül hastalıklar kategorisinden kronik hastalıklar kategorisine gerilemiş durumda. Bu hastalıkla mücadele eden 34 milyondan 20 milyona yakını Afrika Kıtasında. Türkiye'de ise bilinen 4 bin 860 HİV'li hasta bulunuyor. Ancak bu sayı her yıl 500-600 yeni hasta kaydı ile artıyor. Türkiye'de halen bin 500 kişi bu hastalıktan dolayı tedavi ediliyor. En ağırlıklı olarak korunmasız cinsel ilişki ile bulaşan virüsün damar içi madde kullanımı sırasında kullanılan ortak iğne ile de bulaşma ihtimali oldukça yüksek.''
     Hacettepe Üniversitesi AİDS Tedavi ve Araştırma Merkezi (HATAM) Müdürü Prof. Dr. Serhat Önal ise son yıllarda korunmasız cinsel ilişki ve diğer nedenlerden dolayı HİV virüsünün kadınlar ve gençler arasında daha fazla yayıldığını söyledi.
     Önal, ''Türkiye'de şu an AİDS yüzde 70 erkek, yüzde 30 kadınlarda görülebiliyor. Ama gençler arasında bu oran ele alındığında kadının oranının çok daha yüksek olduğu görülebilir. Hastalık hakkında farkındalık yaratabilmek için yıl boyunca bir çok etkinlik düzenledik. Bu hastalık erken teşhis edilir ve tedavi edilebilirse tehlike oldukça düşüyor. Şu an dünyada virüsün en fazla arttığı bölge Rusya ve Ukrayna. Buna bağlı olarak Türkiye'de bulaşma riski hızla artıyor'' diye konuştu.
AIDS HASTALIGI TOPLANTISI haberi 28 Kasım 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Sağlık kategorisine Hatay tarafından  20535 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle