ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ ANTAKYA ŞUBESİ AÇILIYOR

 Alevi Kültür Dernekleri Antakya Şubesi Başkanı Cemal Ercan, alevi öğretisini, kültürünü, felsefesini öğretmek, yaşatmak ve yaymak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.
ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ ANTAKYA ŞUBESİ AÇILIYOR
 Ercan, Alevi Bektaşi Federasyonu'na bağlı olan Alevi Kültür Derneklerinin Türkiye'nin 81 ilinde 103 şubelerinin bulunduğunu belirtti.
     Aleviliğin anayasal düzeyde ve laiklik ilkesine uygun olarak tanınmasını ve diğer inanç grupları ile birlikte eşit koşullarda bir arada, barış içinde yaşamasını sağlamak için mücadele ettiklerini ifade eden Ercan, şöyle devam etti:
     ''Derneğimizin amacı, kişisel hürriyetler, sosyal dayanışma ve paylaşımcılık, insanların eşitliği, kadın erkek eşitliğini sağlamak, Kadın haklarına önem vermek, Atatürk ilke ve devrimlerinden yana olup, özellikle laik cumhuriyet devlet sistemini tüm kurum ve kuruluşlarıyla işlenmesinden yanadır. Din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin bütün insanların temel hak ve özgürlüklerini savunur.
 

 
     Ercan, alevi kimliğinin tanınmasını, Cem evlerinin Alevilerin inanç merkezi olarak kabul edilmesini ve alevi yerleşim bölgelerine cami yapılmasına son verilmesini, Antakya ve çevresinde yaşayan Alevilerin kutsal günü sayılan''Gadir-hum''un resmi tatil olarak kabul edilmesini talep ettiklerini kaydetti.
     Şubat ayı içerinde kuruluşu tamamlanan derneğin açılışının 3 Nisan Pazar günü gerçekleşeceğini bildiren Ercan'' Armutlu Mahallesi, Turunçlu Caddesi üzerinde olan derneğimizin açılışına herkesi bekliyoruz'' dedi.