''AMİK GÖLÜNÜN KURUTULMASI HATAY'DA EKOLOJİK DENGE VE YAŞAMIN HER ALANINA DARBE VURDU

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şube Başkanı Abdullah Öğünç, Amik Gölü'nün kurutulmasının, Hatay'da ekolojik denge ve yaşamın her alanına darbe vurulduğunu söyledi.
''AMİK GÖLÜNÜN KURUTULMASI HATAY'DA EKOLOJİK DENGE VE YAŞAMIN HER ALANINA DARBE VURDU
Öğünç, yazılı açıklamasında, 21-22 Şubat tarihlerinde, Ottoman Otel'de gerçekleştirilen ''Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Toplantısı''nda bölgenin çevresel sorunlarının değerlendirildiğini kaydetti.
     Toplantıda, Amik Gölü'nün kurutulmasının gündeme getirildiğini hatırlatan Ögünç, şöyle devam etti:
     ''1950-1975 yılları arasında sıtma hastalığını önlemek ve tarımsal alan yaratmak için Amik Gölü ve çevresindeki bataklık-sazlık alanlar kurutulmuş ve elde edilen arazilerin dağıtılmıştı. Ancak bu olay beklendiği şekilde bölge ekonomisine herhangi bir katkı sağlamadığı, tam aksine bölgenin biyo-çeşitliliğine, iklim özelliklerine,ekolojik dengesine ve yaşamın her boyutuna darbe vurduğu, Hatay Havaalanı ile birlikte çözümsüzlüğün ortaya çıktı. Amik gölünün yok edilmesiyle oluşan yaraları saracak ve gölden flora ve fauna açısından çok farklı olmayan Amik Gölü'nün bakiyesi ve en önemli beslenme kaynaklarından olan Gölbaşı Gölü sulak alanında Amik Gölü'nün işleyen bir modelinin yapılması konularında fikir birliğine varılmıştır.''
     Öğünç, Gölbaşı Gölü'nde Amik Gölü'nün işleyen bir modelini oluşturmaya yönelik projenin tanıtımının yapıldığını, projenin TÜBİTAK'a sunulması kararlaştırıldığını, konuyu AK Parti Hatay Milletvekili Mustafa Öztürk'ün takip edeceğini de kaydetti.