ANADOLU PSİKİYATRİ GÜNLERİ HALK KONFERANSLARI

 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Prof. Dr. Abdülkadir Çevik, bebeklerin ilk dönemlerinde en büyük ihtiyacının anne sıcaklığı olduğunu söyledi.
ANADOLU PSİKİYATRİ GÜNLERİ HALK KONFERANSLARI
 Çevik, ''20. Anadolu Psikiyatri Günleri'' kapsamında Meclis Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen ''Çocuk Gelişimi ve Bu Gelişimde Anne Babanın Önemi'' adlı konferansta yaptığı konuşmada, yeni doğan bebeğin her şeyden önce anne kucağında tutulması, sevilmesi, okşanmasının onun için çok önemli olduğunu, bebek ve anne arasında sıcak bir ilişkinin kurulmasının, bu dönemdeki iletişime bağlı olduğunu belirtti.
     Bebeklerin ilk dönemlerinde en büyük ihtiyacının anne sıcaklığı olduğunu ifade eden Çevik, ''Anne ile iletişim bebeğin sağlıklı gelişimi açısından çok önemli. Annesinin sesini, kokusunu algılaması, meme emme refleksi göstermesi gibi birçok davranış bebeğin beynine işleniyor'' dedi.
 

     Çevik, ilk bir ayda anne ve bebeğin birbirinin uzantısı durumuna geldiğini, bu dönemde annenin rolünün babadan çok daha önemli olduğunu anlattı.
     İyi bir annenin çocuğun gelişim dönemlerine göre ihtiyacını bilen ve ona göre davranan anne olduğunu belirten Çevik, şöyle konuştu:
     ''Bir anne ve babanın çocuğuna vereceği en iyi miras onu özgür bırakmasıdır. Çocuğa yasak koymak gelişimini olumsuz etkiler. Yasaklama yerine başka alternatifler sunup, çocuğu olumsuz davranışlardan vazgeçirmek daha isabetli olacaktır. Çocuğun ilk dönemlerindeki en büyük ihtiyacı annenin gösterdiği sıcak ilişki olmalı. Çocuğun alıcıları devamlı açık olduğun için ilk yaşlarda edindiği deneyimler tüm hayatını etkiliyor. İlk yaşlardaki büyümeye paralel olarak, öğrenme aşaması o derece gelişme gösterir.''
     Çocuğun kimlikli ve kişilikli olması için annenin devamlı kucağını açması, yaşı ilerlese de sıcak ilişkisini devam ettirmesi gerektiğini vurgulayan Çevik, bu durumun çocuğun anneye karşı güven duygusunun gelişmesi açısından önemli olduğunu belirtti.
                                       
        
                                
     Ergenlik dönemindeki hızlı fiziksel değişikliklere oranla çocukların psikolojik gelişmesinin daha yavaş ilerlediğini belirten Çevik, ''Çocukla arkadaş gibi olmak lazım söylemlerine katılmıyorum. Her zaman bir anne ve baba gibi olmak lazım. Bu dönemde en önemli şeyi çocukların dinlenmesi ve onlarla iletişimin devam etmesi olarak görüyorum'' diye konuştu.
     Toplantıya, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) öğretim görevlileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.