ANIZ YAKANLARA UYARI

Türkiye Tabiatı Koruma Derneği Şube Başkanı, Abdullah öğünç, anız yakma, sadece Hatay'ın değil, tüm ülkenin baş edemediği, bilinçsizlikten kaynaklanan bir felaket olduğunu belirtti.
ANIZ YAKANLARA UYARI
Öğünç, yaptığı yazılı açıklamada, tedbir, eğitim ve caydırıcı cezalar ile bu felaketin önüne geçilebileceğini kaydederek, yıllardır anız yakma hususunda bir türlü bilgilendirilemeyen çiftçilerin, anız yakmayı, bir marifet, bir kolaylık, bir keyif gibi algıladığını ifade etti.
     Çiftçilerin anız yakması, şimdiye kadar önlenemeyen handikaplardan biri olduğunu belirten Öğünç, şu açılamalarda bulundu:
     ''Çiftçi mutlu, çünkü kendince doğru bir iş yaptığını sanıyor, dedelerinden, babalarından ne gördü ve ne öğrendiler ise aynen onları yapıyorlar, aynen onları uyguluyorlar. Oysa anız yakmak ekosistem adına yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Ve bu hususta da şimdiye kadar etkili bir eğitim verilmediği gibi, önleyici tedbirler de ne yazık ki alınmamıştır.''
 

     Öğünç, her konuda olduğu gibi, ''anız yakma'' işinde de eğitimin önemine vurgu yaparak, güvenlik tedbiri almak yerine, anız yakmanın en ilgilisi Tarım il müdürlüğü yaygın teşkilatıyla anız yakmanın zararlarını köylüye anlatması gerektiğini belirtti.
     Çevre ve Orman İl müdürlüğü, Çiftçi Birliği, Ziraat Fakültesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sivil Toplum Örgütleri ile temasa geçip konuyu enine boyuna tartışarak vatandaşların bilinçlendirilmesinin sağlamasının etkin çözümler getireceğini kaydeden Öğünç, şunları kaydetti:
     ''Çiftçilerin anız yakımının yasaklanması konusundaki kesin kararlılık vurgulanmalı, anız yakan kim olursa olsun, tarla sahibi dahi doğrudan sorumlu tutulmalı. Para ve hapis cezası ağırlaştırılmalıdır. Oysa, çiftçimiz anız yakmanın ne gibi zararlara meydan verdiğini bilebilse, tarlasındaki sapları yakar mı, kendi eli ile kendi gözünü çıkarır mı, bir insan kendi zararını ister mi?''
     Öğünç, çiftçinin, anızı yaktığında tarladaki toprağın çoraklaştığını, tüm verimliliğini kaybettiğini, topraktaki tüm canlı organizmaları da yaktığını bilmesi ve bu işin zararın ötesinde günah olduğu konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.
ANIZ YAKANLARA UYARI haberi 15 Haziran 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Sağlık kategorisine Hatay tarafından  16410 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle