Anne adayları ORUÇ Tutabilir mi?‏

<span style="background-color:rgb(255, 255, 255); color:rgb(68, 68, 68); font-family:verdana; font-size:12px">Hamileliğin ilk &uuml;&ccedil; ayında, bebeğin organları oluştuğu i&ccedil;in bu d&ouml;nem &ouml;nemli bir s&uuml;re&ccedil;tir. Bu d&ouml;nemde; bulantı, kusma, fazla su t&uuml;ketememe ve iştahta azalma g&ouml;r&uuml;l&uuml;r. Kusma sık olursa elektrolit kaybına yol a&ccedil;arak halsizliğe neden olabilir. Oru&ccedil;, &ouml;zellikle ilk aylarda yaşanan bu durumu daha da artırabilir. Mide boş kaldığı i&ccedil;in bulantı ve kusmalar da artabilir. Oru&ccedil; tutan anne adaylarında; uzun s&uuml;ren a&ccedil;ıktan sonra iftarda birden yemek yenmesi ile birlikte boş midede bir anda şişkinlik ve hazımsızlık şikayetleri daha fazla g&ouml;r&uuml;lebilir. Anne adaylarının bol sıvı alması ve posalı gıda t&uuml;ketmesi &ouml;nemlidir.</span>
Anne adayları ORUÇ Tutabilir mi?‏
Anne adayında düşük riski var ise bol sıvı tüketmesi önerilir. Oruç nedeniyle az sıvı alınması durumunda rahim kasılmaları olabilir ve erken doğum riski ortaya çıkabilir. Su, gebeliğin devamında, idrar yolu enfeksiyonlarından korunmada ve tedavisinde önemlidir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları sık görülür. Bol sıvı alımı ise idrar çıkışını artırır.Gebeliğe bağlı şeker intoleransı (hamilelik şekeri) veya diyabet (şeker) hastalığı gibi durumlarda; dengeli beslenmek, az az sık sık yemek son derece önem taşır. Bu durumlarda oruç tutulması hem anne adayında, hem de bebekte tehlikeli durumlara yol açabilir. Hamilelerin oruç sebebiyle gün içinde yeterince sıvı almaması tansiyon düşmeleri ve bayılmalara neden olabilir. Gün içinde sıvı alınamaması annenin kan hacmini azaltacağı için bebeğin idrar çıkışı da azalır ve bebeğin içinde bulunduğu kesenin suyu azalabilir. Oruç tutan annelerde bebek hareketlerinin azaldığı da gözlemlenmiştir.Riskli gebelik durumu tespit edilmiş olan anne adaylarının (diyabet, erken doğum riski, kanama, çoğul gebelik, gelişme geriliği gibi); oruç tutmaları sakıncalı olabilir. Gebelikte uzun süre aç kalmadan, sık sık ve azar azar yemek yenmesi önerilir.Hamileliğe bağlı tansiyon yüksekliği de oruç için riskli durumlar arasındadır. Oruç tutan gebelerin mümkün olduğu kadar sıcakta kalmamaları, sahurda bol sıvı tüketmeleri ve gün içinde istirahat etmeleri önemlidir. İftar ve sahur arasında, gıdaları dengeli şekilde dağıtarak, sık aralıklar ve küçük porsiyonlarla protein, karbonhidrat ve bol sıvı alınması gereklidir. Kızartma, çok şekerli, tuzlu ve yağlı gıdalardan uzak durulması gerekir. Sahurda az yağlı, az tuzlu gıdaları tercih edin. Yemek yedikten sonra ise hemen yatmayın.Bebeklerini emziren annelerin özellikle ilk aylarda beslenmelerine dikkat etmeleri ve bol sıvı almaları önemlidir. Oruç, sıvı alımının azalmasına bağlı olarak sütün de azalmasına neden olur. Bu nedenle gebelik ve emzirme döneminde oruç tutulması önerilmez. Anne adaylarının veya annelerin riskleri bilerek karar vermeleri, mutlaka doktorlarına ve diyetisyenlerine danışmaları gerekmektedir.
Anne adayları ORUÇ Tutabilir mi?‏ haberi 23 Haziran 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Sağlık kategorisine Hatay muhabirimiz Nejla Çetinoğlu adına  tarafından  1360 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle