ANNE VE BEBEK SAĞLIĞI SEMİNERİ

 Özel Mozaik Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Edip Gali, annelerin hamilelik döneminde hem kendi hem de bebeği için doğru beslenmesinin çok önemli olduğunu belirtti.
ANNE VE BEBEK SAĞLIĞI SEMİNERİ
 Gali, Antakya Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen ''Anne ve bebek sağlığı semineri''nde yaptığı konuşmada, anne ve çocuk sağlığının hamileliğin en başından üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu kaydetti.
     Bebeğin anne karnındayken bir çok sese ve etkiye duyarlı olduğunu, hatta müzikten bile etkilendiğini ifade eden Gali, bebeğin beyin gelişiminin ilk 5 ayda büyük oranda tamamlandığını, 6. ayda bütün hayatı boyunca kullanacağı sinir hücrelerinin oluştuğunu belirtti. 
 
                
 
  
     Gali, annenin hamilelik döneminde doğru beslenmesinin bebek için de önemli olduğunu bu dönemde, süt, yumurta, sebze, meyve, tahıl grubu, yağ, şeker ve tatlı gibi bir çok besinin tüketilmesinin faydalı olacağını söyledi.
     Doğru beslenmede 9 ile 14 kilo arasında kilo alımının normal olduğunu belirten Gali ''Hamilelikte ve anneliğin ilk yıllarında sigara, alkol, kafeinli içecekler, boya maddesi içeren içecekler ve hazır yiyeceklerden uzak durması lazım'' dedi.
     Gali, ülkemizde yeni uygulanmaya başlayan Lamaze eğitiminin de uygulanmasının önemine vurgu yaparak ''Lamaze eğitimi, vücudun doğuma hazır olması için alınması gereken bir eğitimdir. Anne doğum öncesinde ve doğum sırasında yaşanacak gelişmeler hakkında bilgi sahibi olması, doğum safhalarının nasıl olacağını öğrenir'' dedi.
     Yeni doğan bebekler içinde rutin alınması gereken bazı tedbirlerin olduğunu kaydeden Gali, tetanos aşısı, folik asit testi, demir eksikliğine karşı demir takviyesi, ileride doğabilecek sorunlar için işitme testi ve kalça çıkığı kontrolü bazı alınması gereken önlemler olarak sıraladı.
     Seminere, bir çok anne, anne adayı ve vatandaşlar katıldı.